MojAndroid

Festival detí si vzal ako hlavnú tému úvodného ročníka „Filmový svet“. Ten sa organizátori snažia detským divákom predstaviť nielen v podobe samotného videa a filmu, ale aj pomocou iných umeleckých disciplín. Film je priam ideálnou témou pre prvý ročník festivalu. Ide totiž o umenie, ktoré dnes deti stále baví a nezatracujú ho. Práve naopak – vďaka kvalitnej technike môžu dnes deti jednoducho vyrábať vysokohodnotné filmy, alebo zábavné videá. Film je ako téma vhodná pre deti aj kvôli faktu, že ako jedno z mála umení dokáže spájať ostatné umelecké disciplíny a vytvoriť z nich celok. Pre film je totiž dôležité aj herectvo, hudba, kostýmy, architektúra alebo výtvarné umenie. Zároveň film učí spolupráci a jeho výsledok je ideálny mediálny výstup a vzhliadne ho veľa divákov, čo malých tvorcov povzbudí v ďalšej tvorbe.

Festival detí sa uskutoční v dňoch 2.-4. júna v Trenčíne v priestoroch ODA. Čaká na vás bohatý program v podobe premietania filmov pre deti, školy, ale aj viacero workshopov, seminárov, divadlo, rozhovor o filme Johankino tajomstvo (Juraj Nvôta) a chýbať nebudú ani herecké výkony Pavla Seriša v predstavení Zo ZOO a vystúpi aj nenapodobiteľný Braňo Jobus.

Festival detí v Trenčíne 2016 from Kreatívne deti on Vimeo.

MôjAndroid.sk podporuje toto podujatie a zúčastní sa ho hneď v dvoch smeroch. Pripravili sme si s pre deti sobotný workshop o nakrúcaní videa na mobil, ktorý odprezentuje naša redaktorka Alžbeta Harry Gavendová. Smartfón totiž patrí snáď k prvej technike, ku ktorej sa deti dostanú už v ranom detstve a fotenie či točenie videí sú rovnako prvými krokmi, ktoré so smartfónom skúšajú. Preto im chceme dať niekoľko rád, ako s touto technikou narábať, čo si všímať pri výbere telefónu na nakrúcanie videí a podobne. Videá zo smartfónu už totiž nie sú len pohyblivými obrázkami, ktoré si nechávame vo vlastnom zariadení, ale často putujú na sociálne siete či portály. Niekto si však už rovno trúfa točiť kratšie videá – a preto deťom, ale i rodičom radi pomôžeme a odpovieme na rôzne otázky. Zúčastníme sa tiež diskusie vlogerov a youtuberov, kde budeme zastupovať firemný sektor v rámci tvorby videoblogov. V diskusii sa objavíme spolu s dvoma youtubermi, ktorých mená sú TJTN Matúš (SVK) a Jacob Gofelin (CZ). Spovedať nás bude moderátor Pišta Vandal Chrappa. Ak ste z okolia Trenčína, neváhajte a príďte sa pozrieť radi vás uvidíme :)

Festival_deti_trencin_

O festivale

Slovensko ako jediná krajina v Strednej Európe nemá pre deti a mladistvých vytvorený žiaden ucelený festival zameraný na umenie. Často ide o živé podujatia, na ktorých môžu byť deti po prvýkrát v blízkom kontakte s umením a dotknúť sa ho inak ako ho poznajú zo školy. V posledných rokoch navyše deti opúšťajú umelecké záľuby a vymieňajú ich za počítače a internet. Napriek tomu, že umenie sa postupne u detí stáva menej obľúbené, je možné ich ním stále zaujať. Je však nutné sa priblížiť k ich chápaniu umenia, moderným žánrom a prvkom v umeleckej oblasti, ktoré vstupujú do popredia posledné roky. Viac na festivaldeti.sk.

23.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+