MojAndroid

V rámci grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť podporila Férová nadácia O2 projekt Spýtaj sa vašich 89. Ide o projekt režisérky Barbory Berezňákovej a grafickej dizajnérky Pavlíny Morháčovej, ktorého súčasťou je aj dokumentárny film. 

Projekt cez spomienky bežných ľudí priblíži dobu pred rokom 1989, tiež i udalosti Nežnej revolúcie. A to predovšetkým mladej generácii, ktorá túto skúsenosť priamo nezažila. Jedinečný obraz je vytváraný svedectvami pamätníkov, rôznych ľudí, ktorí prežívali rôzne udalosti novembra 89.

„Chceme vytvoriť pútavú a jedinečnú mozaiku, ktorá ukáže citové prežívanie malých osobných chvíľ v kontexte veľkých spoločenských dejín. A bude emocionálne fungovať na diváka cez vytváranie voľných asociácií, prežívanie celospoločenských názorov s myšlienkovým ukotvením z pohľadu zo súčasnosti,“ hovorí o filme režisérka Barbora Berezňáková.

Emocionálne cielenie na základe skutočností

„Je veľmi dôležité históriu zaznamenávať cez výpovede bežných a obyčajných ľudí. Tento koncept sme využili už v našej minuloročnej kampani  17. november, kde sme v rámci kampane Tváre slobody zbierali svedectvá ľudí spod tribún. Videli sme, že dokázali zaujať aj mladých ľudí, ktorí by sa inak dozvedeli o skúsenostiach z novembra 89 len sprostredkovane, alebo vôbec. Férová nadácia O2 preto podporila v rámci projektu Sloboda nie je samozrejmosť aj projekt Spýtaj sa vašich 89. Čo bolo pre nás prirodzeným pokračovaním podpory, ktorú sme začali už projektom Spýtaj sa vašich 68 minulý rok,“ hovorí šéfka komunikácie O2 Slovakia Tereza Molnár.

Film bude mať premiéru 15. novembra 2019 a pozrieť si ho môžete na námestí SNP v Bratislave či Kunsthalle LAB počas víkendu 15. – 17.11.2019. Na Dvojke si ho môžete pozrieť 17.11.2019 o 20:10 alebo v kultúrnych centrách po celom Slovensku od 18.11.2019. Film sa bude distribuovať aj na stredné školy po Slovensku.

Trailer nájdete na: https://www.youtube.com/watch?v=ZsJGJOUVW3A  

Svedectvá si môžete prečítať aj na: https://soda.o2.sk/pribehy/30-vyrocie-neznej-revolucie/co-ste-robili-v-novembri-89-a-co-robil-vas-sused/ alebo na https://spytajsavasich.sk/89

V rámci grantu Sloboda nie je samozrejmosť podporila Férová nadácia 13 kreatívnych projektov v celkovej sume 40 000 EUR, ktorých cieľom je pripomenúť mladým hodnoty novembra 89. Všetky projekty nájdete na: https://spolocnost.o2.sk/ferova-nadacia/podporene-projekty/tieto-projekty-vdaka-ferovej-nadacii-o2-pripomenu-mladym-hodnoty-slobody-a-demokracie

Zdroj: Tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+