MojAndroid

Riaditeľ FBI Mike Comey prednedávnom vyjadril veľké pohoršenie nad novými bezpečnostnými opatreniami v najnovších verziách systému Android a iOS, ktoré zabraňujú preniknutiu štátnych orgánov do zariadenia. Podľa Comeyho ide o zbytočné ťažkosti pre vyšetrovateľov, ktoré môžu v niektorých prípadoch dokonca ohroziť životy nevinných ľudí. Prístup k zariadeniam páchateľov totiž už veľakrát pomohol k dolapeniu týchto zločincov a bez tejto možnosti budú mať federálni vyšetrovatelia oveľa náročnejšiu úlohu.

Teraz sa šéf federálneho úradu obrátil na samotný americký kongres. Žiada od neho, aby aktualizoval zákon z roku 1994, ktorý umožňoval štátnym zložkám sledovanie telefónov. Tento zákon sa ale nijako nevyjadruje o novej generácií smartfónov, o ktorých v tej dobe nebolo ešte ani zmienky. Nové verzie systému iOS a Android pritom podporujú vylepšené šifrovanie, ktoré znemožňuje takéto nabúranie sa a štátne zložky tak ostávajú bezmocné. Comey pritom žiada úpravu zákona, ktorý by donútil Apple a Google aktivovať zadné dvierka a tie by potom FBI mohlo využiť na sledovanie podozrivých ľudí pomocou ich smartfónov.

Takáto žiadosť má ale zrejme iba veľmi malú šancu uspieť. Diskusie o tom, či takéto sledovanie je pre bežných ľudí užitočné, alebo ide o narúšanie súkromia, existujú už roky. Otázka bezpečnosti sa v poslednom období vynára čoraz častejšie a nové metódy šifrovania zariadení sú pritom odpoveďami zo strany Apple a Google, ktorí sa snažia vyhovieť svojim zákazníkom. Aktuálna situácia pritom potvrdzuje, že novinky nie sú v rozpore so zákonom a užívatelia tak majú svoje zariadenia zabezpečené oveľa lepšie, ako doteraz. To je ale problém pre FBI, ktorá v modernej technologickej dobe využívala na sledovanie podozrivých ľudí práve mobilné zariadenia. Nech bude výsledok tohto sporu akýkoľvek, zrejme nikdy nebude možné vyhovieť všetkým. Takáto snaha zo strany FBI je ale aspoň dôkazom toho, že zabezpečovacie systému v nových verziách Androidu a iOS naozaj fungujú, pretože inak by sa federálny úrad zrejme neobracal na kongres.

Zdroj: The Hill via The Verge 

23.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+