MojAndroid

Nie je to tak dávno čo svetom obletela fotografia Marka Zuckerberga, ktorý si na svojom notebooku zakrýva webovú kameru páskou. Možno ste sa vtedy viacerí len pousmiali a povedali si, že je paranoidný, no pravdou je špehovanie ľudí touto formou je vo svete celkom bežnou záležitosťou. Najefektívnejšou ochranou je pritom aj tou najjednoduchšou – lepiaca páska alebo nálepka. Jej použitie odporúča dokonca aj riaditeľ FBI James Comey, ktorý verí, že ide o jednoduchý krok k tomu, aby ľudia prebrali zodpovednosť za ich vlastnú bezpečnosť. Zakrývanie webových kamier je pritom podľa neho v FBI úplne bežné. “Ak navštívite akúkoľvek vládnu kanceláriu, tak uvidíte, že na kamerách majú všetci zamestnanci klip, ktorý ju zakrýva,” dodáva Comey.

O tom, že nepovolené sledovanie je reálna hrozba, dokazuje aj prípad z roku 2010. Škola v Pensylvánii vtedy bez vedomia študentov inštalovala na školských notebookoch softvér pre ich sledovanie. Na základe podnetu jedného zo študentov, zahájilo FBI vyšetrovanie, ktoré dospelo k jeho odhaleniu. Zistili, že softvér vyfotografoval študentov viac ako 56-tisíckrát, a to aj v situáciách, keď neboli úplne oblečení, prípadne v iných intímnych situáciách. Zástupcovia školy argumentovali tým, že fotografie sa vytvárali automaticky v rámci ich softvéru pre sledovanie stratených alebo ukradnutých notebookov. Samozrejme, okrem podobných prípadov, tu ale existuje ešte čierny trh, ktorý ponúka prístup k webovým kamerám nič netušiacich používateľov. Tu sa ceny k ich prístupu pohybujú v jednotkách dolárov za ženy a desiatkách dolárov za prístup k webovým kamerám mužov.

Softvér, ktorý dokáže zaznamenávať video, fotografie a zvuk pritom nie je drahý a prostredníctvom rôznych metód (podvodný e-mail s linkom alebo osobný prístup k PC) sa dá jednoducho nainštalovať do počítača obete. Dobré známy je napríklad Blackshades, ktorý umožňuje pristupovať k fotografiám uložených na počítači, ako aj zaznamenávať všetko čo píšete, prípadne na diaľku aktivovať webovú kameru. Tento softvér si zakúpilo niekoľko tisíc hackerov a infikoval už viac ako pol milióna počítačov po celom svete.  Čo z toho teda vyplýva? Že použitie pásky alebo iného nástroja na prelepenie webovej kamery, nie je vôbec až tak zlý nápad.

Zdroj: engadget

26.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+