MojAndroid

Vyšetrovanie decembrových útokov v San Bernardine, kde bolo zavraždených až 14 ľudí a 22 ich bolo zranených, naberá nečakané nový smer. Po tom, čo FBI požiadala o pomoc s odblokovaním zašifrovaného iPhonu Apple, sa spustila pomerne rozsiahla diskusia o tom, či by technologické spoločnosti mali v podobných situáciach porušovať práva na súkromie svojich zákazníkov. V tomto smere sa spoločnosť Apple jasne postavila proti vládnym bezpečnostným zložkám a zastávala názor, že vo vyšetrovaní pomôžu, ale len legálnou cestou a nie vytváraním zadných vrátok, ktoré by mohli viesť k vytvoreniu nástroja pre získanie prístupu k ďalším zariadeniam. Tento prípad dokonca zašiel až tak ďaleko, že Apple mal ísť za neuposlúchnutie príkazu pred súd. To sa však teraz všetko zmenilo, keďže vyšetrovateľom a technikom z FBI sa do iPhonu útočnika podarilo dostať aj bez pomoci cupertínskej spoločnosti.

Náš tip
Apple odmietol súdu pomôcť odblokovať zašifrovaný iPhone. CEO Googlu sa ho zastal

Vláda nešpecifikuje detaily o tom, ako sa jej to podarilo, vieme však, že úspešne získala prístup k dátam uloženým na iPhone. Momentálne nie je známe, kto FBI s prípadom pomohol a aké alternatívne metódy k získaniu prístupu použil – hovorí sa o izraelskej firme Cellebrite, ktorej FBI za hacknutie iPhonu údajne zaplatilo 15-tisíc dolárov. Podľa dostupných správ k tomu technici použili bezpečnostnú dieru alebo tzv. metódu NAND mirroringu, ktorá im umožnila obísť zabezpečenia a dostať sa k samotným dátam uloženým na zariadení. FBI ale tvrdí, že prístup má len k tomuto jedinému iPhonu a že podobnú bezpečnostnú dieru resp. metódu, inde využiť nevie. Je však len málo pravdepodobné, že FBI by hovorila pravdu a že by prezradila postup, ako sa k dátam dostala. Pozitívne je, že Apple odolal tlakom vlády, na druhej strane nie je potešujúce to, že zlyhalo jeho zabezpečenie.

Zdroj: techcrunch

29.3.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+