MojAndroid

Približne 17 miliónov ľudí sa dívalo prostredníctvom živého vysielania na Facebooku a ďalších portáloch na príšernú búrku tvorenú masívnymi vírivými mrakmi. Pokiaľ pokladáte živé vysielanie za niečo skutočné, zaujímavým faktom je, že tento konkrétny jav bol vlastne umelým a upraveným videom z minulosti.

Náš tip
V rebríčku kyberšikany detí vedie Instagram a Facebook

Mnoho komentárov pod videom smerovalo práve na skutočnosť, že ide o GIF animáciu s pridanými zvukovými efektami. Tento fakt sa nakoniec potvrdil. Objavili sa však aj panické komentáre, strach zo super búrok, ktoré reálne existujú a iné zmiešané názory.

Upravená GIF animácia prešla viacerými portálmi

Upravené video pochádza zo stránky s názvom Newsfeed. Po ukončení štvorhodinového limitu na živý prenos prostredníctvom Facebooku sa vysielanie presunulo na portál s názvom The Cherry Orchard (obidve stránky majú spoločnú doménu newsfeed.pro, ktorá je v podstate len zbierkou vtipov, ktoré boli skopírované a vložené s pozoruhodnou titulnou fotkou). Z popularity videa ťažili aj ďalšie portáli ako NTD Television. Následne tiež portál  CONTENTbible, ktorý prevažne zoskupuje virálne videá, avšak nie je tvorcom tohto videa.


Po pátraní sa podarilo objasniť majiteľa pôvodnej fotografie použitej pre falošné video. Ide o slovinského muža menom Marko Korosec, ktorý zachytil túto dychberúcu búrku 19.júna 2015. Autentická snímka pochádza z mohutnej búrky v Južnej Dakote. Podľa meteorológov musel fotograf prežiť silný zážitok. Búrka a potenciálne štartujúce tornádo totiž vyústili do silného krupobitia o veľkosti malých loptičiek a vietor sa pohyboval na úrovni 160 kilometrov za hodinu.

Náš tip
Facebook prináša celosvetovo novú funkciu “Nájsť Wi-Fi”

Reálny tvorca GIF animácie je Jonathan Wennström, kamarát slovinského autora fotografie Marka Koroseca. Animácia vznikla pravdepodobne spracovaním originálnych fotografií z roku 2015. Podľa aktuálneho príspevku na Instagrame má táto dvojica zo svojho populárneho a až virálneho úlovku veľkú radosť.

Zdroj: gizmodo

21.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+