MojAndroid

Celkom jednoduchý nápad, ktorý je však podvodom s reklamou. Tak sa dá skrátene opísať nový systém okrádania zadávateľov reklamy, ktorý definuje a vytvára falošných návštevníkov webu. A to s cieľom, aby získal peniaze z reklamy.

Opäť to začína v USA

Ako to už v mnohých príbehoch býva, začiatok treba hľadať za veľkou mlákou. V USA sa totiž v mnohých štátoch začína odohrávať príbeh, ktorý má rovnaké črty. Zo dňa na deň vznikne nová konkurencia reálneho spravodajského webu. Ten čerpá pri názve inšpiráciu v podobe kombinácie veľmi známeho a zároveň dlhodobo pôsobiaceho spravodajského portálu. Ten pôvodný, a teda skutočný, portál je známy, má skutočných redaktorov, vytvára obsah, ľudia sú kupujú predplatné a taktiež jeho papierové vydanie. A samozrejme, aj takémuto webu ide o online reklamu, z ktorej tiež žije. V New Yorku je napríklad takýto denník s názvom Albany Times Union, ktorý má 160-ročnú históriu. A nedávno vznikla stránka Albany Daily News, ktorá sa podľa názvu tvári ako spravodajský web. Dokonca je hneď po uvedení nesmierne úspešná, pretože napríklad za mesiac august zaznamenala 10 miliónov zhliadnutí.

logo skutočných novín z Albany

Podvod menom Albany Daily News

Albany Daily News je novým príkladom stránky, ktorá vznikla ako podvod. Nemá redaktorov, nemá aktívne sociálne siete a obsah je v mnohých prípadoch starý, skopírovaný už z toho, čo publikovali reálne noviny. Dokonca pri jednotlivých lokálnych príbehoch nesedia ani osoby, ktoré nemajú vzťah k danej komunite. A to najpodstatnejšie, reálni nie sú ani čitatelia. A to napriek tomu, že ich má stránka údajne za mesiac až desať miliónov. Cieľom však nie je zaujať nových návštevníkov kvalitným obsahom. Cieľom je pre účely reklamy vytvoriť zdanie, že ide o skutočnú stránku a za reklamu podľa počtu zobrazení získať peniaze.

Na podvodnej stránke z Albany sa inzeruje väčšinou reklama cez Google. Keď sa redaktori lokálnych novín snažili na daný problém upozorniť, Google iba stroho konštatoval, že na tom nevidí nič podvodné. Podľa systému giganta vyzerá byť totiž všetko v poriadku. Veď prečo by sa aj Google zbavoval niečoho, čo síce nie je reálne, avšak inzerenti za to platia. Novinári sa snažili osloviť aj samotné kontakty, ktoré sú na Albany News Daily uvedené, avšak bez spätnej väzby.

To, že sú návštevníci iba vymyslení naznačuje aj fakt, že na úplne novú stránku, ktorá v podstate nemá reklamu, sa až 70 % z nich dostalo priamo, teda zadaním adresy do prehliadača. Získať 10 miliónov návštevníkov za mesiac je veľmi nepravdepodobné. A k tomu ďalšie číslo, 100 %, teda všetci návštevníci tohto webu, sa naň dostali z mobilného zariadenia.

Zdá sa, že ak Google toleruje takéto weby a dovolí im zarábať, je na svete celkom nový spôsob, ako získať peniaze za reklamu. Stačí iba vedieť, ako simulovať milióny návštevníkov a je hotovo. O ostatné sa už postará prepracovaný systém zadávania reklamy a jej zobrazovania od Google. Uvidíme však, ako dlho potrvá, kým sa tento „vynález“ dostane aj k nám.

19.11.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+