MojAndroid

Škodlivý softvér je dnes na internete stále častejším javom a bohužiaľ sa nevyhýba ani rozšíreniam Google Chrome. Škodlivé rozšírenie s označením Quick access to Chat GPT (Rýchly prístup k chatu GPT) dokonca vymyslelo spôsob, ako prevziať vaše používateľské účty na Facebooku. Okrem toho rozšírenie podľa portálu CyberNews kradne všetky súbory cookies uložené v prehliadači, vrátane zabezpečenia do služieb ako YouTube a Twitter.

Rozšírenie sa zameriava hlavne na firemné účty

Rozšírenie láka na schopnosť poskytnúť používateľom rýchly prístup k AI nástroju ChatGPT priamo z prehliadača. Vývojári ho dokonca prepojili s legitímnym aplikačným programovacím API rozhraním ChatGPT. Popritom zhromažďuje tiež všetky informácie, ktoré môže získať z vášho prehliadača a snaží sa o ovládnutie vášho účtu na Facebooku.

Škodlivé rozšírenie Quick access to Chat GPT | Zdroj: CyberNews.com

Zaujímavé je, že tvorcovia škodlivého rozšírenia venovali osobitnú pozornosť používateľom s firemnými účtami na Facebooku. Ak by prevzali takéto účty, umožnilo by to ich samoreplikujúcej sa armáde botov propagovanie pomocou reklám, prípadne dostať zaplatené pomocou prostriedkov z bankového účtu obete.

Ako funguje škodlivé rozšírenie?

Útok programu je sofistikovaný. Po nainštalovaní sa v prehliadači zobrazí kontextové okno, ktoré vám umožní spustiť ChatGPT, ako bolo sľúbené. Zároveň získajú útočníci prístup k Graph API rozhraniu spoločnosti Meta, ktoré im umožňuje zobraziť podrobnosti o používateľovom účte na Facebooku. Dokonca vymysleli spôsob, ako obísť ochranné opatrenia Facebooku.

Mechanizmus rozšírenia Quick access to Chat GPT | Zdroj: CyberNews.com

Ak si útočníci všimnú hodnotný Facebook účet, ktorý si chcú ponechať, tak dajú rozšíreniu pokyn, aby im udelilo úplný režim správcu účtu. Získajú plnú kontrolu nad vaším profilom, aktivitou v ňom a právomoci správcu vo všetkých vašich skupinách, stránkach, firmách a samozrejme reklamných účtoch.

Dokonca dokážu spravovať vaše prepojené účty v službách WhatsApp a Instagram. Rozšírenie Quick access to Chat GPT sa prvýkrát objavilo v obchode Google Chrome 3. marca a bolo nainštalované viac ako 2 000-krát. Google po odhalení jeho skutočnej funkcionality už škodlivé rozšírenie z obchodu odstránil.

Náš tip
Huawei predstaví dva špičkové smartfóny. Jeden z nich bude skladací
14.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+