MojAndroid

Sociálna navigácia Waze zaznamenala včera kuriózny prípad. Používateľ v Bratislave začal hromadne nahlasovať v aplikácii neexistujúce dopravné nehody, čím zmiatol tisíce používateľov obľúbenej služby. Napriek svojej snahe a neustálemu obmieňaniu používateľského mena však Waze používateľa našiel a tomu teraz hrozia právne následky.

Hrozí až žaloba

K poškodzovaniu dochádzalo z jeho strany systematicky a úmyselne niekoľko mesiacov, a tak mu teraz hrozia právne následky. Keďže ide o úmyselné zneužitie služby a tým pádom porušenie podmienok používania, danému záškodníkovi hrozí reálny trest. V minulosti už nastal podobný prípad aj v zahraničí a ten skončil úspešným súdnym procesom.

Snaha o poškodenie konkurencie

Okrem bežných používateľov mohla byť takto poškodená aj práca iných inštitúcií. Informácie z Waze totiž využívajú napríklad aj slovenské rádiá či odťahové služby. Podľa neoficiálnych informácií mohol byť celý čin spáchaný práve za účelom diskreditácie niektorého z partnerov.

“Waze neustále vylepšuje svoje systémy tak, aby dokázali odhaliť pokusy o zneužitie. Minulý rok bol implementovaný systém, ktorý dokáže odhaliť falošné jazdy pomocou simulácie GPS polohy. Niektorí používatelia to zneužívali na pripisovanie bodov za jazdy, či pokusy o získanie oprávnení v oblasti v ktorej v skutočnosti nejazdili.” pre MôjAndroid povedal Tomáš Gurský, dobrovoľný koordinátor Waze na Slovensku.
Podobné praktiky sa tak rozhodne nemusia vyplatiť. Je tiež skvelé vidieť veľkú starostlivosť tímu Waze o svoj produkt, ktorý je do značnej miery vytváraní práve bežnými používateľmi, čo tiež spôsobuje najväčšie riziká. Zaznamenali ste včera aj vy nadmerné množstvo informácií o nehodách v našom hlavnom meste? Ak áno, dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+