MojAndroid

Sociálne siete sú v súčasnosti jedným z najčastejších miest pre rôzne internetové podvody. Na Facebooku sa teraz šíri falošná súťaž, ktorá v mene Slovenskej sporiteľne láka na výhru 50 000 eur. Jej cieľom je ale vylákať citlivé údaje z ich platobnej karty. Slovenská sporiteľňa preto upozorňuje, že ide o podvod a ľuďom odporúča, aby boli obozretní.

Pôvodnú falošnú stránku Facebook zmazal, ale podvodníci vytvorili novú

Aby stránka u ľudí vzbudila dôveru, tak skopírovala viaceré vizuálne prvky z originálnej stránky banky. Dôverčiví ľudia potom falošnú súťaž zdieľajú a následne ho komentuje množstvo ľudí. Slovenská sporiteľňa už nahlásila podvodnú stránku Facebooku, ktorý ju následne odstránil.

podvodná stránka Slovenskej sporiteľne | Foto: Facebook.com

To samozrejme podvodníkov neodradilo a do hodiny vytvorili ďalšiu. A aby zvýšili dôveryhodnosť novej stránky, tak vytvorili aj viacero falošných profilov údajných výhercov. Tieto falošné profily potom v komentároch potvrdzujú, že naozaj už dostali výhru na účet a podobne.

Naše bankové systémy sú bezpečné, robíme maximum preto, aby sme ochránili peniaze našich klientov. Aktívne komunikujeme s Facebookom, rovnako tak zneškodňujeme podvodné stránky. Dôležité je však aj to, aby boli obozretní aj klienti. V žiadnom prípade do formulára nevypĺňajte vaše osobné údaje a citlivé informácie ako sú prihlasovacie údaje do internetbankingu alebo číslo platobnej karty. Ak ste tak náhodou urobili, prosíme, bezodkladne kontaktujte naše Klientske centrum 0850 111 888.

 Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne

Ako rozpoznať podvodnú stránku?

Slovenská sporiteľňa z toho dôvodu zverejnila poznávacie znaky, podľa ktorých poznáte, že ide o podvodnú stránku:

  • Názov banky je uvedený Slovenská_sporiteľňa, teda namiesto medzery je tam podčiarkovník
  • Počet followerov je výrazne nižší, kým skutočná stránka Slovenskej sporiteľne ich má 155 tisíc, podvodná iba niekoľko stoviek
  • Chýba znak overenia od Facebooku (modrý odznak pri názve stránky)
  • Komentáre falošných profilov sú často pod zahraničnými menami, ale v slovenskom jazyku a nie vždy dávajú zmysel

Náš tip
Google umožní zaheslovať históriu vašej aktivity v jeho službách

23.5.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+