MojAndroid

Holandská spoločnosť Fairphone sa špecializuje na výrobu ľahko opraviteľných smartfónov, ktoré majú dlhú životnosť a 5 ročnú servisnú záruku. Preto neprekvapí, že jej 7 rokov starý model Fairphone 2 sa ešte v roku 2022 dočkal aktualizácie na systém Android 10. Informáciu priniesol portál AndroidCentral.

Fairphone 2 dostáva už štvrtú systémovú aktualizáciu

Poslaním spoločnosti Fairphone je vytvárať udržateľné a etické smartfóny. Jej posledným počinom je model Fairphone 4. Nezabúda však ani na staršie modely a po mesiacoch beta testovania vydáva stabilnú verziu Androidu 10 pre Fairphone 2. Smartfón bol pritom uvedený na trh v roku 2015 so systémom Android 5.0 Lollipop, čo je medzi výrobcami výnimočne dlhá podpora.

Pre tento starý smartfón je to štvrtá systémová aktualizácia, pretože výrobca preskočil aktualizáciu Android 8 Oreo. Iní výrobcovia Android smartfónov pritom väčšinou poskytujú záruku systémových aktualizácií len na 3 roky. Podobne dlhú podporu majú len smartfóny iPhone spoločnosti Apple, ktoré však využívajú systém iOS.

Android 11 už smartfón kvôli hardvérovým obmedzeniam nedostane

Zariadeniu, ktoré je poháňané čipsetom Qualcomm Snapdragon 801, prinesie Android 10 nové funkcie a optimalizáciu výkonu. Bohužiaľ je to údajne posledný systém, ktorý dostane. Softvérový inžinier spoločnosti Fairphone, Bharath Prakash, totiž tvrdí, že už nebude možné upgradovať zariadenie na Android 11 alebo 12 z dôvodu hardvérových obmedzení.

Fairphone 4
Fairphone 4 | Zdroj: GSMArena.com

Spoločnosť v súčasnosti testuje beta verziu Androidu 11 pre o trochu mladšie modely Fairphone 3 a 3+, čo je ďalšia dobrá reklama pre túto značku. Potenciálny zákazník má tak potvrdené, že kúpou aktuálneho modelu Fairphone 4 sa dočká okrem 5-ročnej servisnej záruky aj minimálne rovnako dlhej softvérovej podpory.

Náš tip
Bizarný svetový rekord: Nový smartfón naraz rozbalil ohromný počet ľudí
Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
10.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+