MojAndroid

Sociálna sieť Facebook v posledných rokoch čelí opakovaným problémom so zabezpečením dát svojich používateľov. Tento víkend sa objavil ďalší škandálny únik osobných údajov viac ako pol miliardy používateľov tejto služby. Ako prvý o tom informoval portál BusinessInsider.

Slovenských používateľov by sa únik nemal týkať

Používateľské dáta sa objavili voľné dostupné na fóre pre začínajúcich hackerov už v sobotu. Podľa portálu BusinessInsider boli zverejnená súkromné ​​dáta 533 miliónov používateľov zo 107 krajín. Medzi dátami sa nachádzajú telefónne čísla, plné mená používateľov, lokalizačné údaje, emailové adresy a dokonca dátumy narodenia.

V rámci USA bolo zverejnených viac ako 32 miliónov používateľských účtov. V Saudskej Arábii necelých 29 miliónov, v Tunise viac ako 39 miliónov a v Egypte dokonca dáta skoro 45 miliónov používateľov. V susednom Česku sa jednalo o osobné informácie viac ako 1,3 miliónov používateľov tejto sociálnej siete. Slovensko sa v zozname našťastie nenachádza.

Portál BusinessInsider overil niektoré zo zverejnených údajov a skutočne našiel konkrétnych používateľov na sociálnej sieti Facebook. S pomocou funkcie zabudnutého hesla sa mu podarilo potvrdiť aj pravosť emailových adries a telefónnych čísiel. Následne sa obrátil na samotnú spoločnosť Facebook o jej oficiálne vyjadrenie.

Podľa Facebooku unikli údaje ešte v roku 2019

Jej hovorca tvrdí, že dáta unikli ešte v roku 2019 pre bezpečnostnú chybu, ktorú medzičasom napravili. Objaviteľ úniku dát Alon Gal z firmy Hudson Rock ale tvrdí, že takéto citlivé dáta môžu byť naďalej zneužívané. Podvodníci môžu používateľovi poľahky ukradnúť identitu a využívať ju k rôznym podvodom v jeho mene.

Keďže už dáta unikli na internet, tak podľa experta Facebook nemá veľa možnosti, ako zareagovať. Určite by mal ale informovať dotknutých používateľov, že ich osobné údaje unikli a môžu byť zneužité k podvodom. Zároveň by mal priniesť potrebné bezpečnostné kroky, ktoré by zabránili, aby sa situácia v budúcnosti opakovala.

Pre sociálnu sieť Facebook to bude pravdepodobne znamenať odchod ďalších používateľov. Najväčší exodus zažil v roku 2019 po škandále Cambridge Analytica, ktorý ho stál na pokute 5 miliárd dolárov. Používateľská dáta boli v tejto kauze zneužité v rámci predvolebnej kampane prezidentských volieb, ktoré následne vyhral bývalý americký prezident Donald Trump.

Náš tip
Ako fotí Samsung Galaxy A32 5G? | FOTOmánia
4.4.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+