MojAndroid

To čo najskôr vyzeralo ako šialený a divný nápad, sa ukazuje s odstupom času a s viacerými informáciami ako presný opak. Facebook totiž žiada vlády o pomoc. Chce byť regulovaný, a to cez zákony a nariadenia.

Facebook prenáša zodpovednosť na iných

Šéf spoločnosti Mark Zuckerberg oslovuje cez svoj list a výzvy vlády jednotlivých krajín, veľkých hráčov na poli bezpečnosti a veľké trhy, kde pôsobia milióny spotrebiteľov. A cieľ? Žiada od nich, aby sa aktívne zapojili do ochrany v celkovo štyroch oblastiach. A to nasilu, aj proti vôli samotného Facebooku. Má ísť o reguláciu škodlivého obsahu, integrity volieb, súkromia a prenos údajov. Teraz je to celkom zlé obdobie pre Facebook, pretože aj nedávny hrozný incident na Novom Zélande mal byť akási revolta, nesúhlas so systémom a atentátnik sa hlási k tomu, že je to práve Facebook, ktorý dáva ľudom možnosť vyjadriť sa ako chcú. A tak si spoločnosť povedala, že je načase, aby sa o tieto bezpečnostné záležitosti starali aj iní. A kto je lepší terč ako štáty, ktoré často dávajú samotnej spoločnosti pokuty a trestajú ju za to, že nedodržuje pravidlá spojené s ochranou osobných údajov, dát alebo zasahuje do volieb?

Najskôr nebolo celkom jasné, prečo Facebook cez ústa svojho šéfa sám na seba privoláva regulačné orgány. Teraz sa však viaceré komentáre zhodujú, že je to chytrý ťah, ako v prípade ďalších incidentov, zvaliť vinu na iných. Celkom jednoducho bude postačovať uviesť, že sme ich žiadali o reguláciu, boli sme ochotní sa jej podrobiť, no nikto s ňou neprišiel. Zuckerberg chce, aby sa vytvoril globálny rámec pre pravidlá ohľadne fungovania online sveta a bol vynútiteľný, vrátane sankcií.

Otvorený list šéfa Facebooku bude publikovaný aj v európsky novinách, spoločnosť dobre vie, ako a kde zacieliť reklamu. Veď je to jej hlavný zdroj príjmu. Inak Facebook sa vyhýba akejkoľvek kritike za prípad v Novom Zélande, kde video bolo šírené až do 15. marca, pokým ho nezatrhli. A stihli ho skopírovať vyše 1,5 milióna krát, až pokým Facebook zasiahol.

Zatiaľ sa mi však zdá, že Facebook a podobné spoločnosti s globálnym dosahom iba vyčkávajú, kto prvý a akým spôsobom do ich fungovania radikálne zasiahne. Iste, máme tu prípady, keď Európska únia udeľovala pokuty za porušenie ochrany  osobných údajov, veľký prípad Cambridge Analytica, avšak stále sa nič zásadné nedeje. Aj to je zrejme dôvod, že si Facebook uvedomuje tlak a zlý marketing, a preto koná. Ak nemajú jednotlivé vlády, EÚ alebo USA toľko snahy, aby zasiahli radikálne a určili hranice a kontrolovali celý systém Facebooku, potom si spoločnosť takúto reguláciu pýta sama. A vie, že ak sa za mesiac alebo za rok objaví nový nežiadúci prípad, kde budú všetci ukazovať prstom práve na nich, môžu s pokojom povedať, že žiadali o zásah a pravidlá už dávno. Avšak nikto ich nepočúval. Tak uvidíme, zatiaľ sa mi zdá, že nikto sa moc do najväčšieho hráča na svetovom online trhu púšťať nechce. Mnohým jednoducho vyhovuje, že je Facebook práve taký, aký je. Že má svoju šedú zónu.

14.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+