MojAndroid

Začiatkom tohto týždňa postihol sociálne siete Facebook, WhatsApp a Instagram masívny výpadok. Tieto služby boli kvôli nemu v Európe, Amerike, Ázii a Oceánii niekoľko hodín takmer úplne offline. Podľa portálu GizChina  sa teraz objavili správy, že počas incidentu hackeri predávali na fórach 1,5 miliardy používateľských dát sociálnej siete Facebook.

Informáciu o predaji priniesol ruský úrad

Ruský úrad pre záležitosti ochrany osobných údajov totiž oznámili, že počas celosvetového výpadku služby Facebook niekto predával jej používateľské údaje na hackerskom fóre. Údaje mali obsahovať meno používateľa, adresu, e-mailovú adresu a telefónne číslo. Podľa správy bolo na predaj asi 1,5 miliardy účtov na Facebooku.

Facebook bezpečnosť
Wired.com

Každý jeden milión používateľských údajov mal kupujúceho stať 5 000 dolárov. To znamená, že celý balík 1.5 miliardy používateľských údajov by ho vyšiel asi na 7,5 milióna dolárov. Úrad však bližšie nešpecifikuje, koľko údajov sa predalo a koľko bolo kupujúcich.

Ponuka používateľských údajov zatiaľ vyzerá ako podvod

Portál GizChina pripomína, že pravdivosť správy ruského úradu sa nedá zatiaľ potvrdiť. Síce sa objavili svedectvá, že niektorí ľudia sa pokúsili kúpiť používateľské údaje z Facebooku, ale podľa ich tvrdení malo ísť o podvod.. Potenciálni kupujúci totiž tvrdia, že po zaplatení 5 000 dolárov nedostali žiadne údaje.

To naznačuje, že hackeri pravdepodobne v skutočnosti nemali používateľské údaje, o ktorých tvrdili, že ich majú. Zatiaľ nie je známe či predávané používateľské údaje súvisia s problémom sociálnej siete. Je tu však pravdepodobnosť, že hackeri mohli využiť výpadok Facebooku, aby dodali svojej ponuke dôveryhodnosť.

Napriek tomu portál GizChina odporúča, aby používatelia vykonali vo svojich účtoch príslušné opatrenia. To znamená zmenu hesla a vymazanie citlivých údajov v službách spoločnosti Facebook.

Náš tip
Android 12 je oficiálne tu. Ktoré smartfóny Xiaomi a Samsung dostanú aktualizáciu?
8.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+