MojAndroid

Nie je to tak dávno, čo sme vás informovali o obrovskom úniku informácií na sociálnej sieti Facebook. Až doteraz nebolo jasné, koľko citlivých údajov bolo v skutočnosti odhalených. Teraz sme sa dozvedeli, že nejde ani zďaleka o zanedbateľné číslo. Celkovo boli odhalené kontaktné informácie o takmer 30 miliónoch používateľov.

Menej postihnutých, citlivejšie dáta

Facebook zverejnil detaily tohto masívneho úniku. Napadnutých bolo dokopy 30 miliónov účtov. To je síce menej ako 50 miliónov účtov, ktoré mali byť potenciálne vystavení nebezpečenstvu, no napriek tomu ide o obrovské množstvo používateľov. Facebook upresnil aj počet ľudí, ktorým boli reálne ukradnuté údaje – 29 miliónov.

Tieto účty boli napadnuté v dvoch smeroch. 15 miliónom používateľov boli ukradnuté mená a kontaktné údaje, ako telefónne číslo alebo e-mail, prípadne oba, v závislosti od konkrétneho účtu.

Ďalším 14 miliónom boli ukradnuté tieto isté informácie, no okrem toho aj ďalšie údaje ako používateľské meno, pohlavie, lokalizácia/jazyk, údaje o vzťahu, náboženstve, rodné mesto, dátum narodenia, používané zariadenia, informácie o vzdelaní a práci, posledných 10 miest, odkiaľ boli používatelia nahlásení, stránky, ktoré sledujú a množstvo ďalších.

Malá škoda pre používateľov, veľká cena pre hackerov

Iste, nejde o najcitlivejšie dáta ako údaje o bankových kartách, ktoré by mohli byť okamžite zneužité v neprospech ich majiteľov. Z pohľadu hackerov však šlo stále o obrovský úspech, keďže tieto informácie by mohli byť na čiernom trhu predané za obrovské peniaze.

Facebook ubezpečuje, že majiteľov postihnutých účtov bude kontaktovať a informovať o tom, ako majú postupovať. Sociálna sieť zároveň spolupracuje s FBI, ktorá údajne aktívne prípad vyšetruje a hľadá vinníkov. V každom prípade však ide o ďalšiu z radu ošemetných situácií, ktoré sa v poslednej dobe kopia vo Facebooku. Obrovský únik informácií tiež nepridáva na hodnovernosti sociálnej sieti, ktorá má so súkromím a bezpečnosťou problémy už dlhší čas.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Facebook priznal ďalšiu bezpečnostnú chybu. Opäť však nie je jasné, ako to postihlo užívateľov

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+