MojAndroid

Na začiatku roka čelila spoločnosť Facebook škandálu s poskytnutím dát používateľov spoločnosti Cambridge Analytica, ktoré boli zneužité ešte pred poslednými americkými prezidentskými voľbami k ovplyvňovaniu verejnej mienky v prospech súčasného prezidenta Donalda Trumpa. Akcie spoločnosti v dôsledku toho klesli skoro o štvrtinu svojej hodnoty a sám CEO Facebooku Mark Zuckerberg sa musel kvôli kauze spovedať pred americkým kongresom a aj v Bruseli. Ako sa zdá, Cambridge Analytica nebola jediná spoločnosť, ktorej Facebook poskytol dáta svojich používateľov. Podľa New York Times umožnil Facebook prístup k súkromným správam používateľov službám ako sú Netflix alebo Spotify.

Tvrdí to na základe rozhovorov s viac ako 50 bývalými zamestnancami amerického internetového giganta. Okrem súkromných správ mohli spoločnosti ako Microsoft alebo Amazon získať neverejné emailové adresy používateľov. Spoločnosť Apple sa mohla dostať k telefónnym číslám alebo udalostiam v kalendári. Facebook samozrejme obvinenia z porušenia bezpečnosti odmieta, ale na druhú stranu ich úplne nepopiera. Háji sa tým, že v mnohých prípadoch musel najprv sám používateľ vyplniť svoje prihlasovacie údaje k facebook účtu v partnerskej službe. Napríklad by sa musel v desktopovej aplikácii Spotify prihlásiť do svojho facebook účtu a následne z nej odosielať správy. Služba Netflix už serveru BusinessInsider poprela, že by čítala súkromné správy používateľov Facebooku. V najbližších dňoch sa uvidí, či kauza narastie aj do väčších rozmerov.

Náš tip
Facebook čelí ďalšiemu škandálu. Uniklo množstvo neuverejnených fotografií používateľov
21.12.2018
Zdroj: BusinessInsider

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+