MojAndroid

Používate ho denne a keď vám nejde, idete vybuchnúť od nervov. Mnohí z vás si ani neuvedomujú, že internet berú ako samozrejmosť a súčasť života. Vo svete však žije 5 miliárd ľudí, ktorí k internetu nemajú prístup. Na scénu tak prichádzajú IT velikáni, na čele s Facebookom, ktorých najnovšie kroky vedú k spusteniu celosvetovej siete internetu. Modrý gigant tak chce učiniť pomocou dronov na solárny pohon. Nazývajú ich UAV a sú súčasťou tajomného projektu Aquila.

Náš tip
Facebook tvrdí, že doteraz sa k internetu pripojilo iba 40% ľudí na Zemi

Lietajúce drony pre Facebook vyrába spoločnosť Ascenta, ktorú Google minulý rok kúpil. Drony by mali byť už čoskoro schopné letov dlhých 3 mesiace vo výške medzi 18 a 24 km. Mnohí z vás si predstavujú pod slovom dron lietajúce lietadielko na diaľkové ovládanie, prípadne formát väčšieho RC modelu. Musíme vás však sklamať a povedať, že rozpätie krídiel dronov UAV bude približne 47,55 metra a budú tak konkurovať populárnym lietadlám Boeing 767. Ich hmotnosť by ale nemala prekročiť 2 tony.

Chceme, aby mala internet každá jedna osoba na svete. – Yael Maguire, riaditeľ Connectivity Labu, Facebook

A koľko dronov bude potrebných, aby bol po celom svete vysokorýchlostný internet? Približne 1000 kusov. Facebook sa tiež priznal, že pokiaľ nad nejakým územím nebude možné lietať dronmi, zabezpečí pripojenie internetom cez satelit. Prvé drony vzlietnu do vzduchu už toto leto, pôjde o testovaciu prevádzku siete. Reálne však odborníci odhadujú spustenie celosvetového internetu Facebookom až na ďalekú budúcnosť, ktorá sa môže počítať na jednotky až desiatky rokov. Facebook však nie je jediný, kto chce internet v odľahlých zákutiach Zeme. O podobné ciele sa so svojim projektom Loon pokúša aj Google, ktorý však vsadil na balóny, nie drony. Uvidíme, čo sa ukáže ako efektívnejšie riešenie a ktorá zo spoločností sprístupní ako prvá celosvetovú sieť internetového pripojenia.

Zdroj: Engadget

27.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+