MojAndroid

Nie je žiadnym tajomstvom, že pokiaľ ste na internete, stránky, ktoré navštevujete, sledujú vašu aktivitu. Niektoré to robia menej, no niektoré viac ako by bolo potrebné – napríklad Facebook. Ten sleduje používateľov aj v prípade, že na tejto sociálnej sieti nie sú prihlásení, prípadne na nej dokonca nemajú ani účet. Ako je to možné?

Náš tip
Facebook ovládla šialená hrdlička. Čo symbolizuje a odkiaľ sa vzala?

Cookies a sledovanie používateľov

Facebook dokáže sledovať v niektorých prípadoch všetkých návštevníkov webstránky, ktorá má nainštalovaný plugin s tlačidlom “like” a s možnosťou zdieľania na Facebook. Je mu jedno, či ide o používateľa Facebooku alebo nie. Zámienkou je, nielen v prípade Facebooku, že cookies súbory webstránky využívajú na lepšie cielenie reklamy používateľom. Ak nechcete byť sledovaní, existuje niekoľko možností, ako takéto cielenie reklamy vypnúť alebo prinajmenšom značne obmedziť.

Ako vypnúť sledovanie na Androide

Sledovanie používateľov s cieľom personalizácie reklám nerobia webstránky samostatne, ale najčastejšie využívajú Google a jeho službu na zbieranie dát o používateľoch. V Androide túto možnosť môžete vypnúť v Nastavenia > Google >  Reklamy > Deaktivovať prispôsobovanie reklám. 

google-ochrana-reklamy-2 google-ochrana-reklamy-1

Ako vypnúť sledovanie v internetovom prehliadači

Okrem mobilného zariadenia je možné sledovať používateľov aj cez internetový prehliadač v ich počítači. Tam si môžete sledovanie vypnúť v Nastavenia (Rozšírené nastavenia) > Súkromie > Posielať s údajmi prehliadania požiadavku “Nesledovať”. Tento postup platí v prípade prehliadača Chrome, no aj v prípade iných prehliadačov je veľmi podobný.

chrome-sukromie

Ďalšie odporúčania

Okrem vypnutia sledovania vo vašom mobilnom zariadení a v internetovom prehliadači existuje aj niekoľko ďalších odporúčaní, ktorými môžete zabrániť tomu, aby vás niekto na internete “sledoval”. Pokúste sa zdieľať o sebe čo najmenej informácií, na prehliadanie citlivých webov používajte režim inkognito a pozorne si čítajte, s čím súhlasíte, keď sa niekde registrujete alebo sa zapájate do nejakej online súťaže. Nikdy totižto neviete, či prevádzkovateľovi webu nedávate priamy súhlas na to, aby vás sledoval…

Náš tip
Yahoo potvrdilo ďalšie narušenie bezpečnosti. Unikli údaje k viac ako miliarde účtom

Hoci dnes neexistuje žiadny zákon, ktorý by prevádzkovateľom webstránok zakazoval sledovať používateľov, Facebook, Google a ďalší sa dohodli, že pokiaľ používateľ nechce získavať personalizovaný obsah založený na základe údajov z prehliadania webu či používania aplikácií, odstránia ho z takéhoto “sledovacieho” systému. Či tak ale naozaj aj robia, je otázne.

20.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+