MojAndroid

Facebook je najväčšou sociálnou sieťou na svete. Tak, ako postupom času rástol počet používateľov siete, rástlo aj množstvo možností služby. Pribúdali aplikácie, ale aj rôzne nastavenia a funkcie. V súčasnosti ich je už tak veľa, že o mnohých z nich možno ani netušíte. Preto si dnes predstavíme niekoľko z nich, ktoré možno nemáte vždy na očiach, no mohli by vás zaujať.

Náš tip
Pripravte sa na viac reklám na Facebooku, pribudnú najmä v Instant Articles

Ukrytá poštová schránka

Pevnou súčasťou siete Facebook sú aj správy, dnes už známe pod pojmom Messenger. Tu si vymieňate správy s priateľmi, no kontaktovať môžete aj osoby, ktoré v zozname priateľov nemáte. Facebook túto funkciu postupom času zdokonaľoval a menil a v súčasnosti má akúsi “rozdvojenú” podobu.

To znamená, že všetky správy od vašich priateľov idú priamo do primárnej schránky. Drvivá väčšina ostatných správ ale ide do vedľajšej schránky, ktorú je možné vo webovej verzii Facebooku zobraziť v sekcii správ kliknutím na pole “Zobraziť žiadosti o kontakt”. Ak tu nemáte žiadne správy, skúste ešte skontrolovať odfiltrované žiadosti a možno tam nájdete niekoľko správ, ktoré ste v skutočnosti chceli vidieť.

Pozrite sa, na ktorých zariadeniach ste prihlásení

Na Facebook sa už dávno neprihlasujeme iba zo svojho počítača a cez webového klienta. Prihlasovacie údaje k Facebooku zadávame na rôznych stránkach, pri rôznych službách a v neposlednom rade aj na rôznych zariadeniach. Ak chcete vedieť, kde všade ste sa prihlásili a ešte stále ste prihlásení, odpoveď nájdete v nastaveniach.

Konkrétne sa jedná o záložku Bezpečnosť, kde nás zaujíma možnosť Kde ste sa prihlásili. Po kliknutí na tlačidlo Upraviť pri tejto možnosti sa zobrazia všetky prebiehajúce relácie, ktoré môžete z tohto miesta aj ukončiť. Myslite ale na to, že najmä informácie o polohe nemusia byť vôbec presné. Napríklad naša aktuálna relácia určite neprebieha v Dunajskej Strede a ani jej blízkosti.

Využívajte originálne emoji

Určite poznáte tradičné emoji, medzi ktoré patria klasické smajlíky či palec hore. K dispozícii ich je ale oveľa viac a všetky máte poruke vždy, keď používate mobilnú verziu Facebooku alebo Messengeru. Samozrejme, fungujú aj v desktopovej verzii. Niektoré emoji majú krátky kód, ktorý sa po zadaní do textového poľa vo výsledku zmení na danú emoji. Tieto kódy nájdete na tejto stránke. Zároveň tu ale môžete skopírovať daný prvok emoji a jednoducho vložiť do textu, a to bez toho, aby ste si museli pamätať kód.

facebook emoji

Prenášajte akékoľvek súbory cez Messenger

Facebook sa z Messengeru snaží spraviť plnohodnotnú platformu a už dávno nie je táto služba iba o posielaní správ. Vedeli ste napríklad, že Messenger umožňuje okrem fotografií posielať aj akékoľvek iné súbory? Jediným obmedzením je veľkosť 25 MB, ktorú tieto súbory nesmú prekročiť. Inak môžete cez správy na Facebooku posielať priateľom prakticky čokoľvek. Stačí v správe kliknúť na drobnú ikonku spinky a môžete pridať vami zvolený súbor.

Poznámky na Facebooku?

Veru tak, Facebook okrem iného ponúka možnosť prispievať aj špeciálnym druhom príspevkov, tzv. poznámkami. Tieto sa od klasických statusov líšia dizajnom, ale najmä oveľa väčším rozsahom. Poznámky na Facebooku môžete využiť aj ako blog, čo robí napríklad sám zakladateľ sociálnej siete Mark Zuckerberg. Vy môžete vlastnú poznámku pridať jednoducho kliknutím na tlačidlo Napísať poznámku na stránke facebook.com/notes.

facebook notes

Zobrazte váš vzťah na prehľadnej stránke

Ste na Facebooku označení ako “vo vzťahu” s vašou druhou polovičkou? V prvom rade, ak to tak nie je, tak váš vzťah ako keby ani neexistoval (žartujeme). Ak to tak ale je, okrem deklarácie vášho vzťahu pred verejnosťou môžete tento fakt využiť a zobraziť si všetky spoločné zážitky, ktoré máte zdokumentované na sociálnej sieti. Stačí, keď prejdete na stránku facebook.com/us a môžete si pozrieť spoločné fotky a zážitky.

Podobne zobrazte iný vzťah

Takto podobne môžete zobraziť aj iný vzťah na Facebooku a vy ani nemusíte byť jeho súčasťou. Budete preto potrebovať špeciálnu url v takomto tvare – www.facebook.com/prvemeno?and=druhemeno. Nie vždy to ale funguje, no ak zadáte napríklad url v tvare www.facebook.com/zuck?and=DavidLetterman, objaví sa vám prehľad spoločných záujmov zakladateľa Facebooku a známeho komika. Ako sa zdá, na Facebooku toho nemajú veľa spoločného. Treba ale myslieť na to, že táto funkcia bude pracovať správne iba pri niektorých profiloch. Podmienkou sú aspoň nejaké verejné informácie a ani to nemusí byť nutne zárukou zobrazenia výsledku.

facebook zuck letterman

Ukladanie článkov na neskôr

Ak poznáte služby ako Pocket či Instapaper, zrejme vám táto funkcia nie je cudzia. Facebook ponúka vlastnú službu na ukladanie článkov na neskôr, no tá je zatiaľ dosť obmedzená. Je ale veľmi jednoduchá – uložiť na neskôr si môžete status, článok či video a budete ich mať k dispozícii keď budete mať čas. Stačí, keď pri statuse kliknete na malú šípku v pravom hornom rohu a vyberiete možnosť Uložiť odkaz. Neskôr ku všetkým uloženým odkazom môžete pristupovať prostredníctvom stránky Uložené.

facebook save link

Stiahnite si kópiu svojho pôsobenia na Facebooku

Ako dlho ste už na sociálnej sieti Facebook? 5 rokov? Viac? Viete, čo všetko ste za ten čas na sociálnej sieti spravili a čo všetko ste zdieľali? Celú kópi vašej stopy na sociálnej sieti si môžete bez problémov stiahnuť do svojho počítača. Stačí prejsť do nastavení a hneď na stránke Všeobecné kliknúť na možnosť Stiahnuť kópiu svojich údajov z Facebooku. Pripravte sa ale na poriadnu dávku nostalgie.

facebook backup

Udeľte priateľovi práva pre správu Facebooku v prípade vašej indispozície

Hoci je to morbídne, táto funkcia slúžiť najmä pri smrti používateľa. Ten sa na to môže dopredu pripraviť tak, že niekoho zo svojich priateľov poverí možnosťou správy účtu na najväčšej sociálnej sieti. Stačí prejsť do nastavení bezpečnosti a zvoliť možnosť Poverený kontakt.

facebook povereny kontakt

Zastavte sledovanie Facebookom mimo sociálnej siete

Je to tak – Facebook vás za účelom lepšieho cielenia reklamy sleduje aj mimo vlastnej pôdy. Vidí vaše správanie na iných internetových stránkach a tieto informácie sa snaží použiť pre zlepšenie efektivity reklám. Ak vám ale takéto správanie nevyhovuje, môžete proti tomu niečo spraviť. Žiaľ, sám Facebook vám neumožní toto sledovanie zrušiť. Môžete ale využiť tento nástroj, no pred kliknutím na odkaz sa ubezpečte, že máte vypnutý AdBlocker alebo iný nástroj na blokovanie reklám, pretože inak nemusí aplikácia správne fungovať.

facebook outside reklamy

Upravte si nastavenia zobrazovania noviniek

Zoznam noviniek, tzv. News feed, na sociálnej sieti Facebook je veľmi komplexná funkcia založená na komplikovaných algoritmoch. Akokoľvek sa ale Facebook bude snažiť, najlepšie je vždy to, keď si novinky v zozname nastavíte sami. To môžete urobiť kliknutím na možnosti pri políčku Novinky v ľavom stĺpčeku vo webovej verzii sociálnej siete a zvolíte možnosť Upraviť preferencie. Tu nájdete veľa zaujímavých funkcií, ktorými môžete ovplyvniť to, čo sa zobrazuje medzi vašimi novinkami.

facebook news feed

Zmeňte preferencie zobrazovaných reklám

Už sme si predstavili postup, ako zrušiť sledovanie Facebookom mimo sociálnej siete. Ak chcete ale zobrazované reklamy prispôsobiť vašim predstavám, môžete zmeniť aše záujmy v službe. Stačí, keď v nastaveniach reklám zvolíte možnosť Ads based on my preferences. Po kliknutí na tlačidlo Visit Ad Preferences môžete zmeniť všetko, čo si Facebook myslí, že o vás vie. Takto môžete získať relevantnejšie reklamy, alebo vymazať veci, ktoré nechcete, aby o vás Facebook vedel.

facebook reklamy navod

Nahrajte 360° fotografiu aj so svojim smartfónom

Facebook sa snaží postupne dostať virtuálnu realitu aj medzi bežných používateľov. Jeden z najjednoduchších spôsobov ako vytvárať a zdieľať obsah podobný virtuálnej realite, je možnosť zdieľania 360° fotografií. Tie je možné poľahky prehliadať priamo v aplikácii Facebook. Na mobilnom zariadení je dokonca využívaný gyroskop a fotografiu môžete prehliadať otáčaním zariadenia. Takúto fotografiu môžete zdieľať aj vy – stačí, keď vo svojom smartfóne spravíte panorámu alebo 360° panorámu a výsledok zdieľate na sociálnej sieti.

Pozrite si živé videá z celého sveta

Facebook sprístupnil svoje živé videá iba pred niekoľkými mesiacmi, no teraz sa ich snaží spopularizovať medzi používateľmi. Okrem iného je k dispozícii aj mapa živých videí na celom svete. Jednoducho si môžete pozrieť verejné živé videá na mape a zistiť tak, čo sa aktuálne deje a kto vysiela v rôznych kútoch sveta. Ide o originálne spracované rozhranie, ktoré vám pomôže zabiť chvíle nudy. Mapu nájdete na tomto odkaze.

facebook live map

Čo sme zabudli? Dajte nám vedieť

Samozrejme, Facebook ponúka ešte ďalšie ukryté funkcie, o ktorých možno nemáme páru ani my. Ak sme nejakú zaujímavú funkciu vynechali, dajte nám vedieť v diskusii pod článkom, kde sa o vaše obľúbené funkcie najväčšej sociálnej siete môžete podeliť s nami aj ostatnými čitateľmi.

Zdroj: PCMag

15.3.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+