MojAndroid

Tím spoločnosti Facebook, ktorý sa zaoberá umelou inteligenciou dosiahol v priebehu rokov výrazný pokrok v oblasti počítačového videnia a rozpoznávania prirodzeného jazyka. V súčasnosti tím pracuje na skombinovaní pokroku z oboch oblastí. Nový systém s názvom “Rosetta” pomáha tímom Facebooku a Instagramu identifikovať text v obrázkoch či vo videu, čím pochopia obsah a jednoduchšie ich klasifikujú na vyhľadávanie, či identifikujú zneužívajúci obsah. Nástroj skenuje viac ako miliardu obrázkov a videozáznamov denne vo viacerých jazykoch v reálnom čase.

Rosetta využíva nedávne pokroky v optickom rozpoznávaní znakov, aby bol skenovaný najskôr obrázok a potom detegovaná prítomnosť textu. Pomocou neurónových sietí je potom analyzované, o čom samotný text hovorí.

Škodlivý obsah zapúzdrený do obrázku vie Rosetta identifikovať

Spoločnosť Facebook má veľa dôvodov na to, aby sa zaujímali o text, ktorý sprevádza videá alebo fotografie, najmä pokiaľ ide o potreby kontrolovania obsahu.

Identifikácia spamu je jednoduchá, pokiaľ popis obrázka vyzerá napríklad takto: “1 like = 1 cent pre niekoho”. Avšak videá či obrázky obsahujúce samotný text sa vo Facebook timeline objavujú omnoho častejšie. To isté platí aj pre nenávistné prejavy, ktoré môžu byť jednoduchšie zdieľané, ak je obsah zapúzdrený do jedného obrázka alebo videa.

Potreba viacjazyčnej podpory

Spoločnosť Facebook tvrdí, že systém Rosetta so sebou prináša nové výzvy, pokiaľ ide o viacjazyčnú podporu, pretože zatiaľ vychádza z jednotného modelu jazykov a väčšina trénovacích dát je v latinke. Spoločnosť uvádza, že má pripravených niekoľko stratégií na získanie novej jazykovej podpory tým, že bude čerpať z už existujúcich databáz.

Vyzerá to tak, že Facebook sa snaží eliminovať ľudí, ktorí kontrolujú “škodlivý” obsah. Nástroje ako Rosetta majú obrovský potenciál automatickej identifikácie takéhoto obsahu, ale tiež dokážu používateľom podsúvať obsah, ktorý by ich mohol najviac zaujímať.

12.9.2018
Zdroj: techcrunch

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+