MojAndroid

Facebook spája každý mesiac stovky miliónov ľudí po celom svete. Hoci pre mnohých používateľov je Facebook iba nástrojom pre socializáciu s blízkymi ľuďmi a známymi, mnohí ho využívajú aj na kontaktovanie známych zo zahraničia. Takto sa vytvorila obrovská globálna sieť, ktorá jednoducho nemôže fungovať, ak by si používatelia navzájom nerozumeli. Facebook preto už od roku 2011 experimentuje s automatickým prekladom textu a v súčasnosti preloží až 200 miliónov riadkov textu každý deň.

V roku 2011 Facebook oslovil spoločnosť Microsoft a začal využívať nástroj Bing, ktorý mal slúžiť na automatický preklad textu. Až do roku 2015 ale Facebook vyvíjal vlastný nástroj, ktorý využíval umelú inteligenciu a automatické učenie a v decembri minulého roku konečne prišiel prechod na vlastný nástroj, ktorý zvláda preklad oveľa lepšie. Služba Bing bola totiž vhodná skôr na ucelený a gramaticky správny text. Nevedela si poradiť so slangom, idiómami či metaforami, no za niekoľko rokov učenia to vlastný nástroj sociálnej siete zvláda oveľa lepšie.

Facebook preklad

Pokročilé preklady textu neuľahčujú život iba používateľom pri komunikácií. Určite ste si aj vy všimli možnosť “Zobraziť preklad” pod textom v cudzom jazyku. Toto používa Facebook vtedy, keď si nie je istý správnosťou preloženého textu. Ak si je istý, že dokáže text preložiť bez chyby, zobrazí automaticky preložený text a pod príspevkom sa zobrazí modrý link s možnosťou zobrazenia originálneho textu.

Automatický preklad pomôže aj pri zvyšovaní relevancie príspevkov

Zároveň ale Facebook chce tieto schopnosti využívať na lepšie porozumenie príspevkom na časovej osi. V budúcnosti by to malo fungovať tak, že ak napríklad nejaký používateľ pridá na svoju časovú os status s tým, že hľadá ubytovanie v Paríži, tento status sa automaticky zobrazí jeho priateľom a známym, ktorí buď hovoria po francúzsky, bývajú vo Francúzsku, resp. v Paríži, ale aj tým priateľom, ktorí nedávno navštívili Paríž. Takto by sa rapídne zvýšila relevancia zobrazovaných príspevkov a zároveň aj interaktivita používateľov s týmito príspevkami.

facebook-titulka-url

Facebook v súčasnosti zvláda preklad vyše 40 jazykov, pričom podporuje vyše 1 800 rôznych permutácií prekladov, napríklad z francúzštiny do angličtiny a podobne. Preložený text vidí až 800 miliónov používateľov každý mesiac, takže je zrejmé, že nejde o žiadnu drobnosť a podľa všetkého bude automatický preklad textu hrať v budúcnosti veľkú rolu pri používaní sociálnej siete.

Zdroj: TechCrunch via engadget

24.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+