MojAndroid

Facebook sa už pred týždňami vyjadril, že bude citlivejšie a prostredníctvom vlastného skúseného novinára hodnotiť a prípadne blokovať to, čo sa ukáže v rozpore s pravdou. Zavádzajúce príspevky a celý obsah majúci za cieľ oklamať čitateľa. Aj keď zásah do politických strán sa nemal konať, realita je odlišná.

Celá strana mimo pravidiel

Akákoľvek téma zásahu bola v posledných dňoch citlivá. A to kvôli voľbám. Ak zasiahne taký prevádzkovateľ, ako je Facebook, do chodu fanúšikovskej stránky na vlastnej sieti, sú hneď dva veľké tábory a ohnivé reakcie.

Facebook prednedávnom vydal celkom revolučné vyhlásenie, ktoré malo za cieľ nastaviť novú éru očisty siete od nepravdivých a zavádzajúcich tvrdení. Dokonca konkrétny bývalý slovenský novinár sa má starať o to, aby sa tento cieľ aj reálne napĺňal.

Pri tom však Facebook jasne hovoril, že do politickej kampane alebo do politických strán zasahovať nebude. Pretože by to mohlo byť vnímané negatívne. Avšak dnes je už situácia iná a Facebook blokoval sedem stránok Kotlebovej ĽSNS. Dôvod? Šírenie propagandy tejto politickej strany.

Podľa Facebooku boli porušené pravidlá

Facebook sa však obhajuje, že všetky zablokované stránky porušili pravidlá, ktoré spoločnosť má nastavené a vznikli kvôli americkým prezidentským voľbám. Aj keď nie je presne definovaný zoznam daných deviatich stránok, jednou z nich je napríklad Kulturblog, ktorý má navyše dve podoby stránky na Facebooku.

A obe boli zablokované, pretože nedokázali preukázať Facebooku svoje pozadie. Ide pritom o priamu podporu politickej strany (ĽSNS) a ich počet fanúšikov sa dostal na úroveň 30 tisíc. Facebook trvá na tom, že nebude tolerovať ak sa stránka tvári ako nezávislé médium alebo ako nezávislí novinári a pritom je prepojená s konkrétnou politickou stranou a pre ňu tvorí podporu.

Facebook v tom nie je sám

Zásah Facebooku nie je jediný. Aj YouTube zastavil šírenie videí, ktoré boli z dielne strany Smer a Vlasť. Dôvod bol ten, že šírili zavádzajúce a nepravdivé tvrdenia. A tie sú teraz hlavným kľúčom na posúdenie či má byť daný spot alebo text publikovaný a zdieľaný na konkrétnej sociálnej sieti. V prípade strany Vlasť následne došlo k obnove kanála.

Ako konkrétne urobiť stránku transparentnú, Facebook radí aj cez svoje videá. Tie sú návodom na to, ako nebyť zo strany spoločnosti zablokovaný. Základom je mať overené, kto je správcom konkrétnej stránky. Ak sa teda aj zablokované stránky, ktoré majú byť prepojené na konkrétnu politickú stranu Facebooku priznajú, kto za nimi stojí, môžu byť opäť obnovené. To však býva vždy problém, pretože záhada skutočných ľudí v pozadí trápi mnohé Facebook stránky, ako to odhalil nedávny incident.

Náš tip
Slovensko bude bez hoaxov. Sľubuje Facebook a nasadzuje nový nástroj kontroly
2.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+