MojAndroid

Obdobie, ktoré teraz žije aj Facebook nie je zrejme podľa jeho predstáv. Stále sa omieľa identická fráza, ochrana osobných údajov a kauza Cambridge Analytica. K tomu nastupuje jeden z jeho spoluzakladateľov a v rozhovore uvádza, že je na čase Facebook „rozbiť“.

Nedoriešená Cambridge Analytica

Osobné údaje nie sú úplne bezbrehé ani mimo EÚ. Americký trh, ktorý je pre Facebook nesmierne dôležitý, začína vnímať citlivo údaje o únikoch a zneužívaní toho, čo na túto sieť milióny zákazníkov vložili. Vrcholom celého ľadovca je prípad Cambridge Analytica. A na margo tohto prípadu sa blíži k záveru vyšetrovanie, ktoré vedie americká obchodná komisia (FTC). Aj keď nie je pre USA platná globálna norma, ktorá by riešila ochranu osobných údajov, pre Facebook na tomto území už od roku 2011 platí osobitná dohoda, ktorú práve s FTC spoločnosť urobila a zaviazala sa v nej, že pri svojej činnosti bude ochraňovať osobné údaje svojich užívateľov.

A dnes je tu hrozba pokuty, práve od úradu, s ktorým sa Facebook na ochrane pre rokmi dohodol. Zatiaľ je celý prípad v štádiu vyjednávania práve o jej výške, čiže Facebook bez nej neodíde. Už to, že sa jedná o výške pokuty môže byť pre náš región nezvyčajné, avšak ide o bežný americký model. FTC je však údajne na sume päť miliárd USD, čo by Facebook mohol celkom pocítiť. Problém, podobný ako v USA má firma aj v našom priestore. Pre EÚ platia síce dnes už rovnaké GDPR pravidlá, avšak to nie je ešte záruka ich bezpečia. Aj keď pri Cambridge Analytica má ísť údajne iba o americké účty. Avšak kto to presne vie? Podľa mňa ani samotný Facebook nie.

Pôvodný zakladateľ chce rozdeľovať Facebook

Práve s vrcholiacou snahou uzavrieť vysokú pokutu pre Facebook sa o slovo hlási Chris Hughes. Pre známy americký The New York Times napísal jasnú správu, Facebook je treba rozbiť. Myslené, že ho treba rozdeliť na viacero činností alebo spoločností a tieto osobitne regulovať. Hughes tvrdí, že najväčší problém je veľká moc, ktorá sa v rukách jedného človeka a jednej značky sústreďuje. A uvádza, príklad svojho kamaráta, ktorý s radosťou rušil účet na Facebooku a všetkým hovoril, že ide na nezávislý Instagram, pritom si vôbec neuvedomil, že ten je pod kontrolou Facebooku. Je pravdou, že po tom, ako americké úrady povolili nákup pre Instagram a WhatsApp, vzniklo obrovské impérium, ktoré nemá konkurenciu. A to, či si môže robiť čo sa mu zachce je iba na regulácii a jej reálnosti. Aj keď Facebook pre zachovanie svojich výhod a najmä ziskov jasne deklaruje, že je dobré, ak budú prísne pravidlá. Oni sa prispôsobia hneď. Minulosť je však odlišného poznania.

Po tom, ako už prešlo celoeurópske GDPR, teda už reguláciu nie je nutné riešiť, je tu iná snaha. A to  snaha európskych štátov si niečo zarobiť. Po vzore Francúzka a jej digitálnej dane sa ozýva aj susedné Česko. A chce zdaňovať veľkých a bohatých hráčov na digitálnom trhu. Tak čakám, ako dlho bude trvať nám, aby sme sa ozvali, že chceme svoj podiel z Facebooku.

zdroj foto: vanityfair.com

13.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+