MojAndroid

Len pred týždňon sme varovali pred stránkou na Facebooku, ktorá sľubovala tri vozidlá značky Audi a tento víkend sa objavili ďalšie podvodné stránky.  Jedna sa vydáva za Auto doplnky a sľubuje 5 karavanov pre svojich fanúšikov. Stačí dať Like ich stánke, zdieľať status s fotkami s výhrou a označiť kamaráta v komentári.

Podvodné súťaže stále fungujú rovnako

Presne rovnaký princíp hry skúša aj ďalšia stránka “Les Experts du Bois”, kde môže šťastný fanúšik vyhrať pre zmenu malý príves alebo skôr dom na kolesách. O takýto domček má záujem veľa ľudí, kedže za necelé dva dni získala výzva viac ako 30-tisíc likov, 49-tisíc komentárov a neuveriteľných 63-tisíc zdieľaní. Medzi komentármi sa však objavili aj diskutéri zo zahraničia. Žrebovanie prebehne v pondelok 27.augusta o ôsmej večer, ale už teraz vieme, ako to skončí. Stránka sa premenuje, súťaž nikto nevyhrá a autor zarobí na predaji falošnej stránky. V tom horšom prípade sa admin stránky ozve náhodnému výhercovi a bude od neho pýtať poplatok či daň za výhru.

Podvodná stánka sľubuje výhru, stačí len zdieľať obrázok a pozvať známeho.

Ako odhaliť podvodnú súťaž

Na Facebooku prebieha denne veľa súťaží a niektoré sú určite aj skutočné. Ako však odhaliť podvodnú stránku a nenechať sa nachytať? Možno stačí len sedliacky rozum. Je vôbec reálne, aby mi akákoľvek stránka dala auto, van alebo čokoľvek v hodnote niekoľko desiatok tisíc eur len tak zadarmo? A ak to niekto sľúbi, ako sa s takouto firmou skontaktujem? Treba preto vždy skontrolovať kontaktné údaje na stránke, či ich vôbec má vyplnené. Ďalším spoločným znakom takýchto podvodov je história stránky. Väčšinou vznikli v deň vyhlásenia súťaže, prípadne pár dní predtým.

Zdieľajte medzi známymi

Facebook je najsťahovanejšia aplikácia pre Android a určite ju aj vy máte vo svojom smartfóne nainštalovanú. Ak ste si všimli, že vaši známi naleteli takejto stránke, zdieľajte s nimi tento článok. Spoločne Facebook očistíme od takýchto podvodných praktík.

 

 

26.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+