MojAndroid

Facebooková stránka Hoaxy a podvody prednedávnom upozornila na ďalšieho nebezpečného útočníka. Ten sa na prvý pohľad mohol tváriť nenápadne, no menej skúsených mohol okradnúť o pár eur. Akým spôsobom sa mu to mohlo podariť?

Sľubovanú práčku nikto nedostal

Po nedlhom čase je tu opäť stránka, ktorá sa vás najskôr bude snažiť presvedčiť, že ste sa stali šťastným výhercom hodnotnej ceny. V tomto prípade je “šťastlivcovi” sľúbená nová práčka. Od týchto výhercov neskôr stránka vymáha “overenie” v podobe odoslania SMS správy.

Mohli ste prísť nielen kredit

Samozrejme, osoba stojaca za stránkou sľubuje, že daná SMS slúži čisto na overenie identity a nebude sa za ňu nič účtovať. Opak je však pravdou. Nevedno, koľko eur z kreditu SMS správa stiahne, no predstavte si, že podvodník si chce byť ešte istý, že nemáte paušál.

Paušály totiž majú vo svojom balíku zväčša zakomponované SMS správy zadarmo a tým pádom by stránka nijako “nezarobila”. Používateľov s paušálmi tým pádom ihneď zablokuje, ako môžete vidieť na snímkach obrazoviek. Polícia SR v tomto videu vysvetľuje podobné praktiky podvodníkov na sociálnych sieťach. Podľa tohto videa dokážeme usúdiť, že stránke išlo o viac.

Prečo podvodník požadoval kód?

Je viac než pravdepodobné, že kód, ktorý by ste z SMS správy obdržali by podvodník dokázal zneužiť. Pokojne by mohlo ísť o porušenie bezpečnostnej ochrany do vášho bankového účtu. Po poskytnutí tohto kódu stránke by jej zakladateľ dokázal pristupovať k vašim údajom, napríklad už spomínaného účtu vo vašej banke. Musíte si pamätať, že kódy a heslá sú určené iba pre vaše oči a nikdy by ste ich nemali nikomu poskytnúť.

Zdá sa, že stránka už neexistuje, no je dobre informovať technicky menej zdatných jedincov, aby na podobné podvody nikdy nenaleteli.

Náš tip
Podvodných stránok na Facebooku pribúda. Táto sľubuje i väčšie výhry

29.7.2019
Zdroj:

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+