MojAndroid

Podvodných stránok je na Facebooku viac než dosť. Naši čitatelia nás upozornili na súťaž, ktorá prebieha na facebookovom profile Maulana Frds. Sľubuje výhru v podobe notebooku značky HP.

Prvý pohľad na stránku dáva tušiť, že ide o podvod. Vznikla len včera a hneď sa na nej nachádza súťaž. Už len vďaka tomuto by to malo odradiť potenciálnych súťažiacich. Ďalším znakom podvodu je veľmi zlá gramatika, hlavne skladba viet. V niektorých častiach textu to vyzerá tak, akoby bol text preložený z cudzieho jazyka do slovenčiny pomocou Google prekladača.

Človek ale nie je tvor neomylný a tu to platí tiež. Príspevok so súťažou má už vyše 2800 komentárov a 1500 zdieľaní. Na stránku, ktorá ešte predvčerom neexistovala, celkom slušné. Nachytať sa väčšinou nechajú používatelia Facebooku, ktorým akosi chýba logické myslenie či sedliacky rozum. Nikto len tak nerozdáva 2500 notebookov za komentáre a už vôbec nie nejaká pochybná stránka.

podvod facebook

Ako prebieha súťaž

Príspevok hovorí, že chce pomôcť všetkým tým, ktorí potrebujú notebooky na štúdium, odvolávajú sa pritom na epidémiu Covid-19. Úlohou súťažiacich je napísať do komentára text “LAPTOPHP”, a to tak, aby každé písmeno predstavovalo jeden komentár. Vyhráva prvých 2500 tých, ktorým sa to podarí bez toho, aby boli ich komentáre prerušené komentármi iných súťažiachch.

Ak sa na to pozrieme bližšie, podvodníci týmto spôsobom komentovania získajú podstatne viac komentárov, ako by dostali bežne. To samozrejme zvyšuje dosah súťaže, čo je len a len dobre.

Neškodný podvod

Ako už môžete tušiť, žiadna výhra nebude. Stránka takto získa množstvo sledovateľov, čím zvýši svoju hodnotu. Následne sa niekomu predá  a bude premenovaná. Ak sa vám už niekedy stalo, že na Facebooku sledujete stránku, o ktorej ani netušíte, že ste ju niekedy “lajkli”, pravdepodobne je to z tohto dôvodu.

Na túto podvodnú súťaž sme upozornili aj zástupcov spoločnosti HP, ktorá s ňou samozrejme nemá absolútne nič.

25.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+