MojAndroid

Facebook sa začína vo veľkej miere venovať zvuku a prakticky sa stavia do pozície priameho konkurenta pre Spotify a Clubhouse. Vybraní používatelia teraz priamo v rozhraní známej sociálnej siete môžu počúvať podcasty a obsah založený na hovorenom slove. Ako informuje portál TechCrunch, novinky sú zatiaľ dostupné v Spojených štátoch.

Drvivá väčšina používateľov sociálnej siete bude môcť pristupovať k novému obsahu, no vytvárať ho nateraz môže len malý okruh tvorcov. Konkrétne sa spomínajú verejne známe osobnosti, vybrané Facebookové skupiny a časť podcastových partnerov. V nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch sa má okruh možných tvorcov postupne rozširovať.

Live Audio Rooms

Rozhovory bude zastrešovať funkcia Live Audio Rooms, ktorá ponúka podobné možnosti ako Clubhouse. Ide o vytvorenie audio miestnosti, kde sa budú odohrávať rozhovory v reálnom čase.

Prehľad hostiteľov, respektíve rečníkov, bude zobrazený v hornej časti rozhrania, zatiaľ čo počúvajúci budú zobrazení nižšie s menšími ikonami. Nechýbajú titulky, nástroje pre zdieľanie miestnosti či funkcia “zdvihnúť ruku”.

Zaujímavé môže byť to, že v prípade Facebooku tvorca miestnosti môže prizvať ďalších rečníkov, rovnako ako poslucháčov. Každá miestnosť môže mať maximálne 50 rečníkov, počet poslucháčov obmedzený nie je.

Aj s finančnou podporou

Nechýba ani integrácia rôznych reakcií pomocou emotikonov a lajkov. Okrem toho je možné posielať aj “hviezdičky”, ktoré majú výraznejším spôsobom prejavovať podporu pre daného rečníka.

Používatelia Facebooku tieto hviezdičky nakupujú za reálne peniaze a potom ich posielajú svojmu obľúbenému tvorcovi, ktorý za to získa drobnú finančnú podporu. Zjednodušene povedané ide o zaobalené darovanie peňazí, ktoré sprostredkúva Facebook.

Takýto podporovatelia sú v miestnosti presunutý do sekcie “Front Row”, vďaka čomu tvorca obsahu vie, kto presne patrí medzi jeho najväčších fanúšikov.

Facebook bude na “podcastové miestnosti” používateľov upozorňovať cez nástenku, ako aj cez upozornenia. Pri jednotlivých miestnostiach sa dokonca dá prihlásiť na odber. To znamená, že upozornenie dostanete okamžite v momente, kedy sa spustí vysielanie.

Foto: TechCrunch

Pozvoľný štart pre podcasty

Čo sa týka podcastov, aktuálne sa spomína značne limitovaná ponuka. Na Facebooku bude dostupný obsah od tvorcov ako Joe Budden, Jess Hilarious, Keltie Knight, Becca Tobin, Jac Vanek a Nicaila Matthews Okome. Dokopy pritom zastrešujú len štyri podcasty. Počas leta by sa mala ponuka značne rozšíriť.

Prehrávač audia je priamou súčasťou používateľského rozhrania Facebooku, takže na počúvanie nepotrebujete žiadnu dodatočnú aplikácia. Proste prídete na Facebook, pustíte si obľúbený podcast a pokračujete v surfovaní.

Dlhodobým plánom sociálnej siete je vytvorenie komunity okolo podcastov a audio obsahu. Celé sa to aktuálne nachádza len na začiatku a počas nadchádzajúcich mesiacov môžeme očakávať postupné rozširovanie dostupných možností. Rovnako tak počíta s tým, že podcasty a miestnosti pre rozhovory budú sprístupnené aj pre používateľov mimo Spojených štátov.

Náš tip
Facebook pridá reklamy aj tam, kde doteraz neboli
22.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+