MojAndroid

Facebook vo svete spúšťa zaujímavú novinku, ktorá by v ťažkých časoch koronakrízy mohla pomôcť malým firmám, tvorcom obsahu, ale aj učiteľom na voľnej nohe. Ide o platené podujatia.

Inak povedané, na Facebooku je teraz možné vytvoriť online udalosť s nastaveným účastníckym poplatkom. Rôzne videoprenosy či virtuálne stretnutia môžu svojim tvorcom priniesť čiastočný doplnok príjmov.

Na novinku upozornil portál Dotekomanie, ktorý informuje, že dostupná je napríklad v Českej republike. U nás si zatiaľ zjavne musíme počkať, čo potvrdzuje aj samotný Facebook.

Fungovať to má veľmi jednoducho. Pri vytváraní udalosti je potrebné aktivovať možnosť spoplatneného členstva, potvrdiť podmienky a zadať platobné informácie. Následne je potrebné ešte stanoviť cenu, no a potom sa už človek môže veselo pustiť do propagácie svojej udalosti.

Zdroj: Dotekomanie.cz

Facebook novinku zavádza ako pomocný nástroj pre všetky odvetvia a všetkých ľudí, ktorých živobytie zasiahla aktuálna svetová situácia. Z transakcií si preto nebude brať žiaden podiel a všetky peniaze potečú priamo k tvorcom jednotlivých platených udalostí. Tento princíp bude v platnosti prinajmenšom do konca budúceho roka.

Apple sa odmieta vzdať svojho podielu

Má to však háčik. Facebook vysvetľuje, že webové transakcie a platby vykonané cez Facebook Pay budú v celom svojom objeme pripísané tvorcom udalostí. Inak to ale bude v prípade zariadení z ekosystému Apple.

Spoločnosť totiž zamietla žiadosti Facebooku o zavedenie platobného systému Facebook Pay alebo zníženie sprostredkovateľského poplatku, takže je naďalej nutné používať App Store.

To znamená, že Apple si berie 30% z každej vykonanej platby a k tvorcom udalostí poputuje len 70% z celkovej sumy. Navyše dodatočné, napríklad spracovateľské, poplatky znáša Facebook.

Platené udalosti sú na Facebooku dostupné v nasledujúcich krajinách: Austrália, Belgicko, Brazília, Kanada, Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, India, Taliansko, Mexiko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Singapur, Španielsko, Švédsko, Ukrajina, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty americké.

18.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+