MojAndroid

Denník Daily Mail na sociálnej sieti Facebook nedávno zverejnil na prvý pohľad obyčajné video, ktoré však spoločnosti spôsobilo obrovský škandál. Používateľom sa pri sledovaní zobrazila výzva s otázkou, či by sa im aj v budúcnosti mali zobrazovať videá o primátoch. O téme informuje portál Engadget.

Hovorkyňa spoločnosti sa za vzniknutú situáciu ospravedlnila. Vo vyhlásení uviedla, že Facebook síce zapracoval na vylepšení svojej umelej inteligencie, no je si vedomý toho, že stále nie je dokonalá. Funkciu, ktorá problém spôsobila, dočasne deaktivoval a medzi tým bude ďalej pracovať na zdokonaľovaní technológie na rozpoznávanie tváre.

Umelá inteligencia spôsobila rasové škandály aj v minulosti. Facebook aktívne pracuje na jej zdokonalení

To, že umelá inteligencia nie je ani zďaleka dokonalá sa ukázalo aj v minulosti. Minulý rok došlo k neoprávnenému zatknutiu dvoch černochov v Detroite kvôli nesprávnemu rozpoznaniu tváre. V roku 2015 zas fotografie černochov dostali od služby Fotky Google označenie „gorily”. Niekoľko rokov na to sa ukázalo, že Google si s týmto problémom nevedel poradiť a tak len zakázal používanie slova „gorila“ pri vyhľadávaní a označovaní fotiek.

Aj v tomto prípade Facebook problém vyriešil len zakázaním funkcie, ktorá ho spôsobila, no popritom sa aktívne snaží zdokonaliť svoju umelú inteligenciu. Pred pár mesiacmi sa podelil o obrovskú databázu s ostatnými spoločnosťami, ktoré pracujú s umelou inteligenciou. Tá obsahovala viac ako 40 000 videí s 3 000 ľuďmi rôznych etnických skupín. Facebook pri vytváraní tejto databázy dokonca najal profesionálov, ktorí zaznačili vek, pohlavie a odtieň pleti účastníkov a následne ich nahrali v rôznych svetelných podmienkach.

Náš tip
Facebook obmedzuje zacielenie reklám na osoby do 18 rokov

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+