MojAndroid

Facebook je komunikačným centrom pre milióny ľudí po celom svete. Stále viac zobrazovaného obsahu na Facebooku má však grafickú podobu. Hoci dnes existujú rôzne nástroje, ktoré umožnia nevidiacim užívateľom pracovať s textovou časťou obsahu, nástroje pre pochopenie obsahu v obrázkoch vo väčšine prípadov chýbajú. Práve tento nedostatok sa teraz chystá odstrániť najväčšia sociálna sieť na svete.

Princíp fungovania tejto novinky spočíva v programe, ktorý by dokázal automaticky rozoznávať objekty na obrázkoch a slovne ich popísať. Program na prenos textu na reč by si už s týmto výstupom vedel lepšie poradiť a umožnil by nevidiacim lepšie sa angažovať s grafickou časťou obsahu.

Na priložených obrázkoch je znázornené, ako bude novinka fungovať. Okrem poskytnutého komentára od autora obrázku bude tiež k dispozícii automaticky vygenerovaný popis obrázku, ktorý nevidiacim lepšie opíše, čo obrázok zachytáva. Vďaka tomu budú mať k dispozícii oveľa viac informácií, na základe ktorých sa môžu s obrázkom angažovať.

Samozrejme, takáto technológia nenahradí spôsob, akými obrázky vnímajú vidiaci ľudia, no je to výrazný krok vpred. V súčasnosti sa totiž nevidiaci užívatelia nemôžu k obrázkom nijako vyjadriť, iba ak by popis od autora obrázku presne charakterizoval to, čo sa na fotografií nachádza. Takéto praktiky sú však veľmi zriedkavé, a tak je pripravovaná funkcia od Facebooku veľmi vítanou novinkou pre nevidiacich užívateľov. Najväčšou prekážkou pri tvorbe produktu bude zrejme samotná náročnosť programu na rozpoznávanie objektov na obrázku. Predpokladá sa, že program sa bude postupne zdokonaľovať a aj keď nebude pri prvom uvedení do prevádzky fungovať na 100 %, postupom času bude v rozoznávaní obrázkov lepší a lepší.

Zdroj: TechCrunch

14.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+