MojAndroid

Nenávistných príspevkov a hoaxov je dnes na sociálnych sieťach niekoľkonásobne viac než v minulosti. A to napriek tomu, že nimi používatelia porušujú pravidlá sociálnej siete. Najväčšia sociálna sieť Facebook na svojich stránkach oznámila, že obmedzí skupiny s podobnými príspevkami.

Obmedzenia sú aj reakciou na hoaxy o voľbách a koronavíruse

Facebook tým reaguje hlavne na množstvo hoaxov, ktoré sa objavujú v súvislosti s koronavírusom a očkovaním. Priamo tak ohrozujú zdravie iných ľudí. Prijatie obmedzení určite urýchlili aj dezinformácie okolo amerických volieb, ktoré šíril bývalý americký prezident Donald Trump. Jeho dezinformácie nakoniec viedli k útoku na Kapitol zo strany jeho priaznivcov.

Facebook skupiny
Facebook skupiny | Zdroj: FB.com

Podľa vyjadrenia spoločnosti chce obmedzeniami zvýšiť bezpečnosť používateľov. Zmeny chce zaviesť v priebehu niekoľkých mesiacov a majú sa týkať napríklad toho, ako odporúčať ďalšie skupiny alebo toho, ako obmedziť osoby, ktoré porušujú pravidlá platformy.

Facebook skupiny
Facebook skupiny | Zdroj: FB.com

V USA už Facebook na základe odporúčaní odstránil množstvo občianskych a politických skupín. Spoločnosť sa teraz rozhodla tieto obmedzenia rozšíriť v globálnom meradle. Toto rozhodnutie stavia na už zavedených obmedzeniach, ako napríklad odstránenie skupín, ktoré opakovane zdieľajú dezinformácie o zdravotníctve, chorobách alebo očkovaní.

Miera obmedzení skupiny bude závisieť od toho, ako často bude porušovať pravidlá

V momente, keď skupina začne porušovať pravidlá, tak ju Facebook bude zobrazovať v odporúčaniach na nižšom mieste. Vďaka tomu je menej pravdepodobné, že ju ľudia objavia. Tento prístup je veľmi podobný tomu, ktorý je používa v sekcii News Feed, kde sú príspevky s nižšou kvalitou zobrazované nižšie, takže ich zhliadne menší počet osôb.

Facebook skupiny
Facebook skupiny | Zdroj: FB.com

Ľudia alebo skupiny, ktoré porušujú pravidlá služby, budú mať obmedzené oprávnenia a možnosti v službe. Ak budú porušovať pravidlá opakovane, tak bude ich účet úplne zrušený. Ak bude obsah ich príspevkov priamo ohrozovať iných ľudí alebo spoločnosť, tak budú zrušení bez varovania.

Zodpovednosť za skupinu bude niesť jej správca

Facebook zároveň začne upozorňovať svojich používateľov na to, že sa chystajú pripojiť do skupiny, ktorá porušuje Princípy komunity. Týmto skupinám Facebook obmedzí zasielanie pozvánok v podobe upozornenia, takže bude menej pravdepodobné, že sa do nich ľudia pridajú. Správcovia skupín, ktoré majú významný počet členov porušujúcich pravidlá, budú musieť po určitú dobu schvaľovať všetky príspevky.

Facebook skupiny
Facebook skupiny | Zdroj: FB.com

To znamená, že obsah sa širšej skupine nebude zobrazovať, kým ho správca alebo moderátor neskontroluje a neschváli. Pokiaľ ale opakovane schváli obsah, ktorý porušuje pravidlá, tak bude celá skupina odstránená. Ten, kto opakovane poruší zásady skupín, bude zablokovaný a po určitú dobu nebude môcť zverejňovať príspevky ani komentáre v žiadnej skupine. Tiež mu nebude dovolené pozývať do akýchkoľvek skupín ostatných používateľov alebo vytvárať nové skupiny.

Facebook
Facebook
Price: Free
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot
  • Facebook Screenshot

Náš tip
Samsung Galaxy A52 vs A51: Oplatí sa prejsť na nový model? | Porovnanie

18.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+