MojAndroid

V posledných dňoch sa medzi používateľmi sociálnej siete Facebook začal šíriť ďalší nebezpečný vírus. Objavuje sa v správach od vašich priateľov, ktorí klikli na infikovaný odkaz a tvári sa ako obrázok vo formáte SVG, teda vektorový súbor. Po kliknutí na jeho ikonu ste ale presmerovaní na stránku, ktorá vyzerá ako YouTube a kanál s názvom Facebook, ktorý od vás žiada, aby ste si na prehranie videa nainštalovali chýbajúci kódek. Ak tak ale urobíte, stanete sa aj vy šíriteľom tohto ransomware-u a do vášho počítača sa môže nainštalovať známy vírus Locky, ktorý zamkne súbory vo vašom počítači a za ich odomknutie žiada finančnú odmenu.

eset_falosnyyoutube_xs

Takto vyzerá falošný YouTube, ktorý vás žiada o nainštalovanie nového kódeku.

Pred takýmto typom vírusov sa dá účinne chrániť neotváraním prílohy správ od neznámych adresátov, pravidelným zálohovaním obsahu zariadenia, ako aj pravidelným aktualizovaním operačného systému a ostatných programov. Stále však platí, že najlepšou ochranou je vlastný rozum. Pokiaľ dostanete podozrivú správu, a to nielen na Facebooku, neklikajte na odkazy a prílohy, ktoré obsahuje a ignorujte ju, prípadne ju označte ako spam. Stretli ste sa už s podobným vírusom na Facebooku? Ak áno, dajte nám vedieť v komentároch pod článkom.

Náš tip
Čínski hackeri zarábajú 500 000 USD denne na mobilných vírusoch

Zdroj: ESET

21.11.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Marcoo

  Včera mi došli dve takéto prílohy, akože photo. Od jedného kámoša. A dnes čítam, že o čo ide… Samozrejme som ich neotvoril ?

 • Ganca

  Pred 99% vírusov ma chráni moja vlastná lenivosť ?
  Napr. ani nerozklikávam tie články kde je nedokončený titulok alebo začiernený ksicht a pre “dozvedenie sa” tej ktorej noviny je treba prejsť na inú stránku. Alebo ak niekto tresne nejaký obrázok ako prílohu a nevie ho postnúť ako fotku / screenshot, tak si hovorím: “Nechceš ukázať? Choď do p*dele!” ?
  Nechce sa mi rozklikávať sprostosti, hovadiny nelajkujem, na FB “prieskumoch” sa akurát tak smejem, “type Amen” netypujem, reťazovky a podobný humus rovno nahlasujem ako spam takže pohoda ✌

 • Maroš

  mne sa to stalo dnes :D ale klikol som na to a nič sa nestalo :D mam antivirus eset tak možno to zablokoval alebo som mal pomali net :D

 • Blue

  ‘pravidelným zálohovaním obsahu zariadenia od neznámych adresátov’ co?

 • Qvas

  FB je sam o sebe virus…..

+