MojAndroid

Facebook Messenger sa už od svojich počiatkov stretol s nevôľou časti používateľov a kritika zosilnela hlavne v čase, keď sa najväčšia sociálna sieť rozhodla používateľov donútiť na odosielanie správ používať práve túto aplikáciu. Okrem samotného nanútenia aplikácie sa mnohým nepáčil aj fakt, že pri inštalácii žiada neprimerane veľké množstvo oprávnení. Hoci neexistuje priamy dôkaz, že by Facebook mal v tomto smere nejaké nekalé úmysly, faktom je, že spoločnosť zhromažďuje až zarážajúco veľa dát o používateľoch svojej komunikačnej aplikácie. Tvrdí to Jonathan Zdziarski, forenzný výskumník, ktorý sa zaoberá predovšetkým operačným systémom iOS a digitálnou bezpečnosťou. Je okrem iného autorom niekoľkých kníh s takouto tematikou.

Zdziarski si na aplikáciu Messenger obrazne povedané posvietil a preskúmal jej zdrojový kód. Zistil pri tom, že Messenger si ukladá informácie prakticky o každej drobnosti, ktorú v ňom používateľ urobí, na čo klikne a podobne. Ukladajú sa dokonca aj také detaily, ako často používa zariadenie v režime portrétu a naležato, koľko času v aplikácii strávi a aký čas je spustená na pozadí. Messenger podľa Zdziarskeho obsahuje aj isté privátne API, o ktorom predtým ani netušil, že existuje a ktoré dokáže zistiť a pravidelne ukladať Wi-fi SSID, teda unikátny identifikátor, ktorý má každá bezdrôtová sieť. Tieto informácie by sa dali využiť na zistenie, v ktorom presnom čase sa používateľ pripájal k nejakým konkrétnym wi-fi sieťam a takýmto spôsob vlastne sliediť v jeho súkromí. To však nie je všetko, Messenger si tiež vie zistiť zoznam procesov, ktoré sú na mobilnom zariadení spustené a získať tak o ňom najrôznejšie informácie. Zdziarski, ktorý predtým pracoval vo viacerých softvérových spoločnostiach zameraných na bezpečnosť, uviedol, že netušil, že Messenger môže mať prístup až k takému širokému okruhu dát.

Treba však dodať, že mnohé z vyššie uvedených údajov sledujú aj iné mnohé iné aplikácie, napríklad pre účely diagnostiky. A ako Zdziarskemu povedal istý nemenovaný vývojár aplikácie Messenger, nemôže byť žiadnym prekvapením, že sa snažia pomocou analytických prostriedkov zistiť, akým spôsobom ľudia aplikáciu používajú a vďaka týmto informáciám ju spraviť rýchlejšou a efektívnejšou.

facebook-logo

Niečo podobné neskôr uviedol aj hovorca Facebooku vo svojom oficiálnom vyjadrení k predmetnej veci. „Takéto obvinenia sú úplne neopodstatnené. Súkromie a ochrana osobných údajov je základom pri vývoji nášho Messengera, ale rovnako ako každý iný vývojár, aj my analyzujeme trendy a spôsoby používania, aby sme naše aplikácie spravili lepšími, rýchlejšími a efektívnejšími. Napríklad, ak vieme na čo používatelia často klikajú, ako napríklad ‘nálepky’ Like, môžeme túto funkciu spraviť dostupnejšou tak, aby sa k nej ľudia dostali s menším počtom kliknutí,“ povedal hovorca.

Takéto vysvetlenie znie hodnoverne, nič to však nemení na skutočnosti, že súkromie je na internete veľmi iluzórny pojem a opatrnosť je na mieste. Pretože v skutočnosti ani netušíme, ako hlboko vedú králičie nory aplikácií, ktoré používame.

Zdroj: gizmodo.com

11.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+