MojAndroid

Lepšia ochrana súkromia a neustála snaha vyvrátiť uniknuté dáta z interného prostredia spoločnosti. To je dnešný obraz spoločnosti, ktorý núti Facebook predstavovať ďalšiu novinku, ktorá má cieliť na zvýšenie bezpečnosti.

Majte kontrolu a rozhodujte sa sami

Facebook sa vydáva cestami, na ktoré by pred viacerými mesiacmi nenastúpil. Keď totiž spoločnosť v septembri 2020 spustila Centrum účtov, cieľom bolo vytvoriť nútené prepojenie Facebook a Instagram, a to pre účely počítania ľudí na reklamu pre inzerentov.

Akonáhle ste zadali rovnakú e-mailovú adresu alebo telefón, systém spároval účet na Instagrame a Facebooku a bral ho za jeden, pre účely reklamy. Od júna tohto roka však Facebook nachystal zmenu, ktorú opatrne svojim inzerentom dávkoval. Vo výsledku sa centrum zmení tak, že každý používateľ si bude môcť sám, mimo systému vybrať. Ak účty Facebook a Instagram neprepojí priamo zákazník, Facebook to nebude robiť a bude ich považovať za samostatné na počítanie návštev a reklamu. Identicky to bude platiť aj opačne, prepojenie účtov zapnuté užívateľom bude naďalej zachované.

Zdroj: Facebook

Na prvý pohľad sa to nemusí javiť jasné, avšak Facebook smeruje touto zmenou k lepšej ochrane a kontrole nad vlastnými dátami. Ak si ako zákazník, aj pre účely marketingovo orientovaného účtu volím určité spektrum osobných údajov (tu sa aj e-mailová adresa naviazaná na moju osobu považuje za osobný údaj), mali by ostať v rámci vybranej platformy a jej prevádzkovateľ by ich mal ochraňovať.

Teraz sa však bez súhlasu zákazníka stane, že Facebook si s Instagramom zdieľa a spáruje zadané osobné údaje a prepojí ich v rámci databáz. Čiže mnou určené osobné údaje napríklad z Facebook databázy bez súhlasu putujú do tej, ktorá je pod Instagramom. Je iste bez významu, že obe firmy sú personálne prepojené a vlastne majú spoločné riadenie. Na ochranu osobných dát to nemá bezprostredný vplyv a Facebook si touto zmenou práve túto okolnosť uvedomil.

Nie je ani náhoda, že teraz spoločnosť nastavuje celý rad opatrení, práve po úniku citlivých dát z vnútra spoločnosti od vlastných zamestnancov. Podľa mnohých komentárov je to historicky najväčšia kauza, aká sa na tohto sociálneho giganta zosunula. No neodhaduje sa ani pri tomto ostatnom oznámenom zásahu, že by mal radikálny vplyv a znižoval tržby. Rovnako by nemali byť postihnutí negatívne ani samotní inzerenti.

Náš tip
Sony Xperia Pro-I prináša 1-palcový snímač a neuveriteľnú cenu
27.10.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+