MojAndroid

Internetové pripojenie zďaleka nie je samozrejmosťou vo všetkých kútoch sveta, tak ako v našich končinách. Práve spoločnosť Facebook dáva dlhšiu dobu jasne najavo, že pre rozšírenie internetu medzi čo najviac používateľov zohrá dôležitú rolu práve satelitné internetové pripojenie. Z roviny špekulácií a plánov však dnes spoločnosť Facebook oznámila prepojenie s francúzskym komunikačným špecialistom Eutelsat zo zámerom internetovej konektivity 14 najhustejšie obývaných častí subsaharskej Afriky. Spoločnosti Facebook a Eutelsat budú taktiež spolupracovať s izraelskou spoločnosťou Spacecom, ktorá má pomôcť po technickej stránke a koncom tohto roka má zabezpečiť funkčné široko pásmové satelity pre pripojenie.

Náš tip
Facebook: Drony poskytujúce internet po celom svete vypustíme už toto leto

Projekt z názvom Internet.org bol najskôr najmä v Indii napádaný v súvislosti so sťahovaním a prístupom dát pri pripojení. Facebook premenoval tento projekt na „Free Basics for Facebook“ kde po vznesených obvineniach zapája 60 nových služieb, ktoré pochádzajú od vývojárov, ktorí sa prihlásili do projektu. Pripojenie plánuje spustiť v druhom kvartáli roku 2016, práve pre ľudí, ktorí sú mimo dosah tradičných pevných či mobilných sietí. To však nie je všetko, v pláne je aj sprevádzkovať bezpilotné lietadlo, ktoré by bolo schopné šíriť a smerovať pripojenie podľa potreby na vzdialenosti 20-30 kilometrov. To je však naozaj ešte v rannom štádiu konceptu. Uvidíme, ako sa Facebook a jeho partneri vysporiadajú s touto výzvou a určite situáciu budeme aj naďalej sledovať. 

Zdroj: Engadget

Autor: Slavo Dzuričko

7.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+