MojAndroid

Najväčšia sociálna sieť Facebook prežíva krušné obdobie. Škandál s únikom informácií ešte ani zďaleka neodznel a už sa objavila nová informácia o tom, že sociálna sieť nevedomky zbierala citlivé údaje svojich používateľov. Malo sa jednať o históriu SMS a hovorov používateľov Android zariadení.

Facebook obvinenia popiera

Malo sa tak stať pri používaní aplikácií Messenger alebo Facebook Lite pre Android. Pri prvom prihlásení do aplikácie sú používatelia vyzvaní k sústavnému uploadovaniu informácií o SMS a hvoroch pre jednoduchšie spojenie s priateľmi. Podľa Facebooku tak nenastalo žiadne nevedomé zbieranie dát, práve naopak, zbierali sa dáta iba od používateľov, ktorí túto možnosť zvolili. Ba čo viac, Facebook údajne nikdy nezbieral obsah týchto SMS a hovorov, využíval ich najmä k tomu, aby rozoznal, ktoré kontakty sú súkromné a ktoré pracovné a vedel tak lepšie navrhnúť priateľstvá na sociálnej sieti.

Facebook tak všetky obvinenia popiera, no viacerí používatelia majú iné skúsenosti. Jeden používateľ uvádza, že Google Play mu je dôkazom, že si nikdy nenainštaloval aplikáciu Messenger, napriek tomu našiel v priečinku aplikácie sociálnej siete informácie o svojich hovoroch. A to aj bez toho, aby bol kedykoľvek vyzvaný k tomu, aby tieto informácie zdieľal.

Skontrolujte, či nezdieľate kontakty s Facebookom aj vy

Facebook ďalej uvádza, že zdieľanie týchto dát je možné kedykoľvek vypnúť v nastaveniach aplikácie Messenger. Dokonca môžete vymazať všetky kontakty, ktoré ste kedy s Facebookom zdieľali. Stačí, keď navštívite túto stránku a uvidíte, ktoré kontakty ste zdieľali so sociálnou sieťou. Ak tam nejaké máte, pamätáte sa, kedy ste Facebooku povolili prístup k nim? Alebo máte tiež podozrenie, že ich sociálna sieť získala bez vášho vedomia? Dajte nám vedieť v diskusii pod článkom.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+