MojAndroid

Sociálne siete sa vďaka svojej popularite stali lovným revírom pre rôznych podvodníkov. Vezmime si napríklad taký Facebook. Každú chvíľu sa stretávame s výstrahami pred podvodnou súťažou, falošným profilom či nejakým tým hoaxom, ktorý to na ľudí skúša s atraktívnym alebo dojemným príbehom. Inokedy podvod využíva našu prirodzenú zvedavosť, a práve na takýto prípad aktuálne upozorňuje portál Živé.sk.

V týchto dňoch sa po sociálnej sieti Facebook šíri odkaz na Youtube video, ktoré má byť “pikantným záznamom” zo skrytej kamery. Po kliknutí na prijatý odkaz sa však príjemcovi nespustí spomínané video “Hidden Camera”, ako by malo.

Namiesto toho je presmerovaný na falošný web, ktorý sa tvári ako Facebook. Pre prehranie spomínaného videa sa tu má prihlásiť do svojho účtu, čím v skutočnosti prístupové údaje odošle útočníkom. Ako uvádza Živé.sk, ide o klasickú phishingovú kampaň s cieľom získať prihlasovacích údaje obete.

Podobné podvody nie sú ničím neobvyklým. Na Facebooku sa s nimi stretávame prakticky od samotného začiatku. Niekedy lákali na nových smajlíkov, erotické videá celebrít či prístup k lukratívnym kampaniam, a ako vidíme dnes, veľmi sa to nezmenilo ani po rokoch.

Len nedávno dokonca Polícia SR upozornila na podvodné SMS správy, ktoré sa pod zámienkou hroziaceho zablokovania účtu od používateľov rovnako snažili získať prihlasovacie údaje. Pre útočníkov ide o hru čísel a každý deň je novou príležitosťou, preto si vždy dávajte veľký pozor.

Náš tip
Facebook pridáva do Messengeru bezpečnostné výstrahy
15.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+