MojAndroid

Kauza falošných správ na sociálnej sieti Facebook ešte celkom nevyprchala. Hoci najviac falošných správ sa šírilo zrejme tesne pred prezidentskými voľbami v USA, neznamená to, že problém netreba riešiť. Mark Zuckerberg prisľúbil, že sa k situácii postaví zodpovedne a teraz prišiel s pomerne elegantným riešením. Odteraz totiž Facebook spolupracuje s nezávislými kontrolórmi pravdivosti správ.

Náš tip
Facebook je úrodnou pôdou pre falošné správy. Môžu ovplyvniť verejnú mienku? | TÉMA

facebook-fake-news-1

Celý systém je pritom postavený na odozve od samotných používateľov. Tí môžu nahlásiť podozrenie týkajúce sa nepravdivosti zverejnenej správy na Facebooku. Stačí kliknúť na šípku v pravom hornom rohu pri príspevku a vybrať možnosť nahlásenia príspevku. Ďalej je potrebné nahlásiť, že ide o nepravdivú správu. Ak toto spraví dostatočný počet používateľov, príspevok bude automaticky označený odoslaný niekomu z Poynter’s International Fact-Checking Network. Táto sieť potom preverí integritu príspevku a môže ho označiť za nepravdivý.

facebook-fake-news-3

Ak sa tak stane, príspevok je naďalej možné zdieľať na Facebooku. Pribudne k nemu ale malé oznámenie o tom, že bola jeho pravdivosť spochybnená nezávislými kontrolórmi faktov. Vďaka tomu si bude každý používateľ vedomí toho, keď kliká na takýto podozrivý príspevok. Okrem toho, tieto príspevky budú mať na Facebooku menší dosah, a tak sa zobrazia oveľa menšiemu počtu používateľov. Je to síce iba prvý krok, no je skvelé vidieť, že Facebook začína skutočne bojovať proti falošným správam.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Zdroj: Facebook via egnadget

16.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+