MojAndroid

Sociálna sieť Facebook sa v posledných rokoch stala obľúbeným nástrojom rôznych podvodníkov a nevyhlo sa tomu ani Slovensko. Pred mesiacmi sa objavilo niekoľko podvodných prípadov a server zive.sk teraz upozorňuje na ďalší. Podvodná facebooková stránka má názov Sutazime (fb.com/sutazime2019) a návštevníkom sľubovala práčku za pár kliknutí. Súťažiaci, ktorí chceli vyhrať pračku, mali lajknuť facebookovú stránku, zdieľať fotku práčky a okomentovať ju. Vyhodnotenie malo prebehnúť v piatok neskoro večer na instagramovom profile tých istých podvodníkov (@vyhrajemtodnes). Na tomto instagramovom účte prebiehala tiež súťaž o iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Súťažiaci mali lajkovať, zdieľať, komentovať, označovať svojich kamarátov, prípadne im priamo posielať súťaž cez súkromné správy.

Paradoxom je, že súťaž o práčku si našla cez 18-tisíc fanúšikov a instagramová o iPhony len niečo cez 1500. Facebook stránka zverejnila 1.2.2019 príspevok, v ktorom uvádza, že žrebuje posledného výhercu. Ľudí, ktorí vlastnia paušál vyzýva, aby ju kontaktovali cez správu. Stránka Žive následne získala komunikáciu súťažiaceho s tvorcami stránky. Podvodníci si najprv pýtajú telefónne číslo pre kuriéra. Následne údajnému výhercovi príde do správy v mobile kód, ktorý má preposlať na skrátené číslo 300. SMS má byť bezplatná. Skrátené číslo 300 ale slúži na dobitie herného konta v lotériovej spoločnosti Tipos. Po jeho dobití si peniaze vedia previesť na bežný bankový účet, zatiaľ čo obeť si poplatok zrejme všimne až na faktúre za paušál. Takto môže podvedený prísť až o stovky eur. Preto je nutné byť na sociálnych sieťach ostražitý a odlíšiť skutočné súťaže, ktoré usporiadajú verejne známe spoločnosti a ich účty, od podvodných neznámych účtov. Momentálne facebooková stránka zmazala všetky príspevky o súťaži, ale instagramová naďalej funguje v pôvodnom stave.

Náš tip
Touto cenou si cení Facebook súkromné dáta svojich používateľov
4.2.2019
Zdroj: Živé.sk, Zdroj titulnej foto: Živé.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+