MojAndroid

Tieto riadky sú krátkym zamyslením na vyjadrenia, ktoré sa šíria už od skončenia amerických volieb. Stále totiž neutícha pocit, aj keď fakty stále chýbajú, že Facebook má silu a možnosti ovplyvniť dianie na úrovni štátov. Dokonca vie cez riadený súbor falošných správ ovplyvniť správania ľudí, voličov v tomto prípade. Realita alebo iba výmysel?

Wired roztočil ruletu

Šéfovia Facebooku dlho odolávali a nenechali sa zlomiť na myšlienku, že by ich vplyv, možnosti a celá komunita tejto sociálnej siete bola schopná, v zásade bez ich pričinenia alebo dokonca vedomia, ovplyvňovať lokálne alebo aj štátne dianie. Šírenie falošných správ a vytváranie celých falošných príbehov zasahujú komunitu. Aj keď tomu mnohí neveria, zakladateľ siete tvrdí, že si nepomyslel, ako sa môže Facebook rozrásť a kam až zájsť, bez jeho pričinenia. Ak máte radi angličtinu a zaujíma vás dianie a pozadie Facebooku, pokiaľ ide o šírenie falošných správ, existuje skvelý zdroj, ktorý je podľa mňa najlepšie mapujúci celý tento cirkus. Spracoval ho denník Wired a je skutočne obsiahlou analýzou, ktorá pramení z rozprávania päťdesiat jedna bývalých zamestnancov.

Wired skúmal a hľadal otázky dva roky. V zásade všetci oslovení aktéri, ktorí pracovali vo vnútri Facebooku potvrdili, že poznanie, ako sa dá Facebook zneužiť sa rodil postupne a mnohých šokoval. Šokovalo ich, ako sa dá Facebook zneužívať.

Facebook a jeho boj

Wired a jeho správa údajne zaskočili aj vedenie spoločnosti. Dá sa samozrejme o tom pochybovať, ak Zuckerberg tvrdí, že sa dejú procesy mimo jeho rozhodnutí alebo vedomia. Už dnes je situácia taká, že Facebook má vďaka vlastnej a vyvinutej umelej inteligencii plne pod kontrolou správy s obsahom súvisiacim s porno priemyslom alebo terorizmom. Akonáhle takýto obsah vzniká, úspešnosť jeho filtrácie je na úrovni 99%. Facebook teda dokáže úspešne tento obsah odstraňovať.

A teraz je rad na fake news. No ich prítomnosť rieši aj dokument od denníka Wired. Podľa ich názoru a zistenia, práve pri falošných správach je situácia iná, pretože je na zamestnancoch jednotlivých tímov vo Facebooku, ako budú favorizovať správy, aké im priradia algoritmy, ktoré sa potom prejavia v danej skupine správ. Týmto sa údajne aktívne manipulovalo napríklad počas amerických prezidentských volieb. Facebook však teraz hovorí stop a bude mať pre rok 2018 (už v roku 2017 začali pracovať vývojári) nový algoritmus, ktorý si má poradiť s falošnou správou. Navyše, bude na používateľoch sociálnej siete, aby určovali rating a dôveryhodnosť správy, čím ovplyvnia zásah algoritmu pri vymazaní podozrivého obsahu.

Zrejme je tu daná osobná preferencia a nutná viera, že Facebook riadi správy, aj tie falošné s cieľom ovplyvňovať správanie ľudí a ich názory meniť. Ak by sme k tomu pridali zásah ruských tajných služieb, ktoré sa na tom majú podieľať, vzniká nám pekný scenár na nový film roku 2018. Alebo je to možno celé pravda, čo poviete?

4.3.2018
Zdroj: respect.cz, ABC News, Chicago Tribune, Wired

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+