MojAndroid

Americký internetový gigant Facebook čelí posledné mesiace ostrej kritike za to, že povolil analytickej spoločnosti Cambridge Analytica (CA) prístup k 50 miliónom profilov amerických používateľov, ktoré táto spoločnosť mohla využiť na to, aby pomohla Trumpovi s jeho predvolebnou kampaňou. Cambridge Analytica ukončila začiatkom mája po prevalení aféry svoju činnosť. Samotný Facebook to pocítil na burze poklesom cien jeho akcií, rovnako tak stratou veľkého počtu používateľov. Čelí kvôli tomu vyšetrovaniu zo strany americkej vlády aj Európskej Únie, kvôli čomu musel vypovedať aj samotný Mark Zuckerberg. A práve občania Európskej únie by podľa spoločnosti Facebook mali ostať pokojní, pretože ich dáta analytická spoločnosť nezneužila.

Náš tip
Facebook pracuje na novej funkcii. Ukáže, koľko času trávite na tejto sociálnej sieti

Naisto to síce spoločnosť nemôže povedať, pretože stále prebieha interný audit, ale aj na základe analýzy a svedectva Dr. Aleksandra Kogana z Univerzity v Cambridge, ktorý bol tvorcom aplikácie pre Cambridge Analytica, neboli využité dáta európskych používateľov. Je to primárne z toho dôvodu, že spoločnosť potrebovala analyzovať len dáta amerických používateľov pre americkú politickú kampaň. Facebook ale predtým prehlásil, že Koganová aplikácia sa mohla dostať k dátam 2,7 milióna európskych používateľov. COO Facebooku Sheryl Sandberg čaká v tejto záležitosti 2. júla vypočúvanie pred Európskou komisiou.

27.6.2018
Zdroj: Engadget

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+