MojAndroid

Facebook a jeho postoj k ochrane osobných údajov je roky, od kedy si pamätám, považovaný za nepodstatnú, vedľajšiu koľaj. Síce sa o ňu treba starať, niekedy po nej prejde vlak, avšak nikomu to nespôsobuje vrásky na čele a už vôbec nie problém so spánkom. Teraz sa však aj toto zmení, a to podstatne.

Náš tip
Elon Musk vymazal účty Tesla a SpaceX na Facebooku
Náš tip
Zakladateľ WhatsAppu odporúča zmazať si Facebook konto

Cambridge Analytica

Počas predchádzajúcich rokov sa málo informácií dostávalo k užívateľom a tak je prijateľný záver, že sa o spôsobe, ako Facebook pristupoval k ochrane a možnostiam získavaniu osobných údajov, málo písalo a ešte menej vedelo. Až v ostatných mesiacoch sa pomaly informácie noria von z archívov spoločnosti Facebook, a už konečne vieme o prípade Cambridge Analytica viac. Tak poďme do histórie aj my.

V rozmedzí obdobia 2007 až 2015 bolo bežné, že Facebook umožňoval mnohým spoločnostiam vo vlastnom prostredí vytváranie a nasadzovanie aplikácii, ktoré mali za cieľ zbierať informácie o užívateľoch v sieti. V zásade sa spoločnosť, ako to dnes uvádza, spoliehala na dohodu s každou z týchto spoločností, že zozbierané osobné údaje si nechá pre seba, nebudú publikované a už vôbec nie obchodované.

Áno, tušenie každého čitateľa týchto riadkov je správne, našli sa spoločnosti, ktoré si ťažkú hlavu zo záväzku s Facebookom nič nerobili a získané údaje putovali ďalej. Tento model sa aplikoval aj na analytika z Camridge University, získané údaje potom putovali do dnes už ikonickej spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá vyvolala dnešný rozruch. V zásade iba spustila to, o čom sa roky nič nehovorilo, ale v praxi sa aplikovalo.

Výsledkom analyzovania boli osobné údaje o celkovo 50 miliónoch užívateľoch. Samozrejme údaje, ako e-mail, adresa na doručovanie alebo telefón, bankové údaje. Čokoľvek bolo ľuďmi v profile alebo komunikácii zdieľané alebo publikované, dokázali firmy vystopovať.

Facebook v danom období nerobil žiadne opatrenia na ochranu, aby tomu zabránil, aj keď o zásahoch a získavaniu údajov vedel. V danom prípade sa taktiež preukázalo, že Cambridge Analytica je napojená na amerického prezidenta a jemu vlastne údaje poskytovala. Náš európsky rozmer tým je tiež zasiahnutý, dokonca sa údaje o užívateľoch využívali v Čechách, počas volieb. Vyšetrovanie teda vykoná aj Európska komisia.

Dôvera vo Facebook

Strata hodnoty akcií o 10%, v čísle o 50 miliárd USD je rekordná. Taký pokles nemal Facebook ani pri probléme s fake news a ovplyvňovaní amerických volieb. Inak niekoľko mesiacov už tento tlak trvá, Facebook ako vždy ide cestou zľahčovania alebo skôr vytvárania analýz, ktoré majú zhodnotiť, aké údaje a komu boli umožnené zbierať v horizonte skoro desiatich rokov.

Samozrejme všetko s vedomím Facebooku. Aj keď jeho zakladateľ opatrne pripúšťa problém, jeho slová „Založil som Facebook a teda som zodpovedný za to, čo sa deje na našej platforme.“, sú skôr symbolické, ako ponúkajúce riešenie. O konkrétnej zodpovednosti alebo už vôbec nie náhradu za takéto zásahy nepadá nateraz ani zmienka.

Ako prípad a vlastne aj budúcnosť ochrany osobných údajov dopadne, ukáže zrejme zásah, ktorý príde po ukončení vyšetrovania, ak vôbec. O ten by sa mala postarať Európska komisia, ktorá sľubuje striktné vyšetrovanie a tiež americký Kongres, ktorý má vyšetrovacie právomoci. Každopádne, iniciatíva #deletefacebook za hromadné opúšťanie Facebooku momentálne vrcholí a motivuje ľudí, aby sociálnu sieť opustili a dali tak najavo svoj názor. Inak, ako to už býva, je aktívny a populárny aj druhý pohľad na celú túto kauzu, a to v podobe fake news, k úniku proste neprišlo a všetko je v najlepšom poriadku.

Aká je situácia u Vás, čitateľov portálu MojAndroid.sk? Sú tieto správy pre Vás motiváciou a presvedčením na zmazanie profilu alebo dôkazom toho, že ho ani netreba vytvárať? Alebo sa podobnými správami ani nezaoberáte?

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
25.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+