MojAndroid

Správca konkrétnej fanúšikovskej stránky na Facebooku býva často osoba, ktorá je ukrytá v online anonymite. Ide najmä o prípady, keď je stránka známa množstvom fanúšikov, no aj o tie prípady, kedy jej obsah vzbudzuje nevraživosť u adresátov.

Facebook odkryl karty

Incident, ktorý postihol na niekoľko hodín Facebook, sa dotkol aj nášho územia. Napríklad slovenská Facebook stránka Zomri, ktorej fandí približne 200 tisíc ľudí, bola viac ako dve hodiny vypnutá. A dôvod? Keďže Facebook zaznamenal bezpečnostnú chybu, bolo možné zistiť, kto konkrétne je správcom Zomri. Správca sa v tomto prípade totiž definuje ako anonymná osoba a nechce, aby jeho identita bola verejne známa. Už z obsahu je zrejmé, že by sa zmenilo mnohé v jeho (ich) živote, ak by bolo možné ho jednoducho osloviť. Mnohí, ktorých sa príspevky dotýkajú, totiž stránky ako Zomri nemajú veľmi v láske, čo vidieť aj podľa komentárov k niektorým témam.

V zásade išlo o technickú chybu, ktorá sa stala na strane prevádzkovateľa, teda na strane Facebooku. Sociálna sieť tak odkryla identitu ľudí, ktorí majú prístup ku konkrétnej stránke. Bolo to také vážne, že sa mnohé weby, nie len u nás, rozhodli svoje stránky radšej vypnúť. Aj to však nebolo úplne dostatočné riešenie, pretože novinári stihli za ten krátky čas zistiť mnoho informácií. Správcovia Zomri sa tiež rozhodli svoju fanpage vypnúť. Českým novinárom sa však podarilo zistiť, kto spravuje Facebook stránku ich premiéra a mnohé ďalšie prepojenia.

Náš tip
Na Facebooku sa šírila falošná správa o pokuse o únos detí

Facebook uvádza, že výpadok bezpečnosti sa týka všetkých slovenských Facebook stránok a nastal z dôvodu, že na giganta sociálnych sietí sa vzniesla vlna útokov, ktorá chybu zavinila. Spoločnosti trvalo približne dve hodiny, kým sa podarilo vrátiť všetko do pôvodného stavu. To však nič nemení na fakte, že konkrétne zaujímavé informácie už stihli uniknúť. A tak bola ochrana pred verejnou zvedavosťou prelomená. Každý si totiž mohol pozrieť históriu úpravy konkrétneho príspevku a videl nie len to, ako sa menil a upravoval text, ale aj kto zásahy vykonával. Facebook to už odstránil, pretože takáto editácia možná dnes nie je a vôbec história ako taká sa nedá už zobraziť.

Zodpovednosť administrátorov

Treba si tiež pripomenúť, že samotný správca Facebook stránky je plne zodpovedný napríklad za ochranu osobných údajov, ktorá sa na stránke, ktorú spravuje, vykonáva. Keď je to však anonymná osoba, je ťažké sa k nej dopátrať, pretože to Facebook tají. Takéto odkrytie anonymity má teda aj iný rozmer, keď sa vlastne presne určí konkrétna osoba, ktorá je ako správca zodpovedná za mnohé aspekty dnešnej online doby. Vymeniť ju však nie je žiadny problém.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
13.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+