MojAndroid

5G internet je jednoznačne v kurze. Dokazujú to nielen snahy spoločnosti Google, ktorá sa ho snaží rozšíriť pomocou bezpilotných dronov, ale aj najnovšie správy hovoriace o tom, že o 5G internet sa zaujíma aj Facebook. Ten ho chce poskytnúť rozvojovým krajinám bezplatne v rámci projektu Internet.org. Facebook už podnikol prvé kroky, aby na 5G internet získal patent.

Práca na 5G internete je súčasťou nášho Connectivity Lab-u, ktorý podporuje projekt Internet.org. Cieľom je prepojiť 5G sieťou 4 miliardy ľudí, ktorí v súčastnosti nemajú prístup k internetu. – povedal zástupca laboratória Facebooku.

5G sieť má fungovať na tzv. “milimetrových vlnách”, teda v spektre 30 až 300 GHz, aby sa nekryla s aktuálne fungujúcimi sieťami mobilných operátorov. Problémom je, že signál s takouto vlnovou dĺžkou nedokáže prejsť napríklad cez strechu či stenu domu, a tak na jeho prijímanie bude potrebné špeciálne zariadenie (anténa) s priamym vizuálnym spojením so satelitom vysielajúcim signál. O technológiu 5G sietí sa aktuálne však nezaujíma len Facebook a Google. Záujem prejavili aj svetoví mobilní operátori, či menšie technologické spoločnosti (napríklad firma Starry). Je tak na amerických úradoch, aby vybrali toho, kto získa patent na túto bezdrôtovú technológiu.

Náš tip
Google bude šíriť po svete 5G internet pomocou solárnych dronov. Má byť 40-krát rýchlejší ako 4G

Zdroj: Engadget

11.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+