MojAndroid

Facebook a jeho produkty v rámci projektu Surround vzbudzovali veľa pozornosti už v minulosti. Teraz prichádzajú nové, profesionálne 3D kamery zo série Facebook Surround 360. Nesú názov x24 a x6, sú určené najmä pre profesionálne 3D zábery pre VR segment alebo snímanie fascinujúcich živých videí.

Náš tip
Facebook sa v budúcnosti zameria na VR a chatovacích botov

Hlavným rozdielom oproti iným 3D kamerám je samotná použitá technológia. Kamery dokážu snímať technológiu “six degrees of freedom” a výsledný záber je tak ešte viac reálnejší a sledovateľa ešte viac pohltí. Kamera x24 je obrovská guľa pripomínajúca plážovú hraciu loptu s obsahom 24 kamier. Menšia x6 má byť lacnejšia, menej výkonnejšia a ľahšia alternatíva s obsahom šiestich kamier. Obe sú však určené najmä pre profesionálne použitie a o voľnom predaji zatiaľ nepadla zmienka.

Rovnako ako v predchádzajúcich produktoch z rodinky Surround, Facebook neplánuje predávať tieto produkty sám. Predá na nich dizajnovú licenciu určitým vybraným obchodným partnerom. Napriek tomu, obe kamery boli ako prototypy navrhnuté a konštruované práve v laboratóriách Facebooku. Na kamere x24 spolupracovala spoločnosť FLIR, známy výrobca kamier s termovíziou. Kameru x6 skonštruovala spoločnosť Facebook vo vlastnej réžii. Hlavné odlišnosti oproti bežným, dostupným 3D kamerám sú najmä vo výsledku a to vďaka použitej špeciálnej technológii.

Náš tip
Každé piate video na Facebooku je „naživo“, ľudia chcú čoraz viac aktuálny obsah

Brian Cabral z Facebooku popísal osobné skúsenosti s novými 3D kamerami veľmi výstižne. Podľa jeho slov, vedel v miestnosti prezerať všetky smeny úplne plynulo bez zásekov a videl aj na miesta, kde by ako reálna ľudská bytosť nemal šancu nahliadnuť. Ak sa napríklad pozrel na podlahu, od klasickej 3D kamery by videl sériu poskladaných fotografií daného objektu. V prípade nových kamier Facebooku a použitej technológii však videl pri pohľade na podlahu úplne súvislý obraz bez zásekov a takisto bez svojich končatín. Cítil sa ako duch vznášajúci sa v danom priestore.

Ďalšou úžasnou vecou, ​​ktorá sa týka videí nasnímaných špeciálnou technológiou je, že každý pixel má hĺbku. Každý pixel je doslova v 3D. Tento prielom pre tvorcov obsahu VR otvára svet možností v editovaní vizuálnych efektov. To znamená, že môžete pridať 3D efekty na zábery, ktoré sú naživo, čo by zvyčajne vyžadovalo “green screen.”

Náš tip
Facebook Messenger ďalej rastie. Má už 1,2 miliardy aktívnych používateľov

Vyhlásenie a odkaz členov projektu je jednoznačný. Ich cieľom je priniesť viac kvalitného obsahu, ktorý používateľa doslova ponorí do danej situácie. Túžbou je, aby viac ľudí produkovalo dychberúce 360-stupňové videá a 3D obsah. Nová technológia je rozhodne odvážnym štartom k naplneniu týchto cieľov.

Zdroj: engadget

21.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+