Facebook predstavuje nové 3D kamery pre živé videá a VR

21. apríla 2017 0

Facebook a jeho produkty v rámci projektu Surround vzbudzovali veľa pozornosti už v minulosti. Teraz prichádzajú nové, profesionálne 3D kamery zo série Facebook Surround 360. Nesú názov x24 a x6, sú určené najmä pre profesionálne 3D zábery pre VR segment alebo snímanie fascinujúcich živých videí.

TIP:Facebook sa v budúcnosti zameria na VR a chatovacích botov

Hlavným rozdielom oproti iným 3D kamerám je samotná použitá technológia. Kamery dokážu snímať technológiu “six degrees of freedom” a výsledný záber je tak ešte viac reálnejší a sledovateľa ešte viac pohltí. Kamera x24 je obrovská guľa pripomínajúca plážovú hraciu loptu s obsahom 24 kamier. Menšia x6 má byť lacnejšia, menej výkonnejšia a ľahšia alternatíva s obsahom šiestich kamier. Obe sú však určené najmä pre profesionálne použitie a o voľnom predaji zatiaľ nepadla zmienka.

Rovnako ako v predchádzajúcich produktoch z rodinky Surround, Facebook neplánuje predávať tieto produkty sám. Predá na nich dizajnovú licenciu určitým vybraným obchodným partnerom. Napriek tomu, obe kamery boli ako prototypy navrhnuté a konštruované práve v laboratóriách Facebooku. Na kamere x24 spolupracovala spoločnosť FLIR, známy výrobca kamier s termovíziou. Kameru x6 skonštruovala spoločnosť Facebook vo vlastnej réžii. Hlavné odlišnosti oproti bežným, dostupným 3D kamerám sú najmä vo výsledku a to vďaka použitej špeciálnej technológii.

TIP:Každé piate video na Facebooku je „naživo“, ľudia chcú čoraz viac aktuálny obsah

Brian Cabral z Facebooku popísal osobné skúsenosti s novými 3D kamerami veľmi výstižne. Podľa jeho slov, vedel v miestnosti prezerať všetky smeny úplne plynulo bez zásekov a videl aj na miesta, kde by ako reálna ľudská bytosť nemal šancu nahliadnuť. Ak sa napríklad pozrel na podlahu, od klasickej 3D kamery by videl sériu poskladaných fotografií daného objektu. V prípade nových kamier Facebooku a použitej technológii však videl pri pohľade na podlahu úplne súvislý obraz bez zásekov a takisto bez svojich končatín. Cítil sa ako duch vznášajúci sa v danom priestore.

Ďalšou úžasnou vecou, ​​ktorá sa týka videí nasnímaných špeciálnou technológiou je, že každý pixel má hĺbku. Každý pixel je doslova v 3D. Tento prielom pre tvorcov obsahu VR otvára svet možností v editovaní vizuálnych efektov. To znamená, že môžete pridať 3D efekty na zábery, ktoré sú naživo, čo by zvyčajne vyžadovalo “green screen.”

TIP:Facebook Messenger ďalej rastie. Má už 1,2 miliardy aktívnych používateľov

Vyhlásenie a odkaz členov projektu je jednoznačný. Ich cieľom je priniesť viac kvalitného obsahu, ktorý používateľa doslova ponorí do danej situácie. Túžbou je, aby viac ľudí produkovalo dychberúce 360-stupňové videá a 3D obsah. Nová technológia je rozhodne odvážnym štartom k naplneniu týchto cieľov.

Zdroj: engadget

Zapojte sa do diskusie (0)

Tagy :

Pravidlá diskusie
Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.
Nahlásiť chybu v článku
  1. Loading ...
Diskusia k článku

Potrebujete poradiť? Vyskúšajte AndroidForum.sk


Aktuálne témy a príspevky: