MojAndroid

Mnoho z vás sa v internetovom prostredí pohybuje už niekoľko rokov. Za tú dobu ste si určite všimli ako veľmi dôležitá je podpora zo strany sledovateľov daného obsahu. Či už ide o zobrazovanie reklám, získavanie “lajkov,” zdieľanie príspevkov či tvorba nových príspevkov. V internetovom prostredí ste už rozhodne narazili napríklad aj na falošné účty na sociálnych sieťach, ktoré mohli naštrbiť vašu vieru vo voľnosť a otvorenosť internetového priestoru.

Náš tip
Používatelia boli automaticky odhlásení z účtov na Google a Facebooku. Nešlo o narušenie bezpečnosti

V dobe plnej reklám a “lajkov” sa môžeme stretnúť aj s prípadmi zmanipulovaných hlasovaní či zobrazení príspevkov. Táto činnosť je často vedená úmyselne s cieľom umelo ovplyvniť priebeh či zobrazenie obsahu. Na sociálnej sieti Twitter sa pod účtom @EnglishRussia1 objavilo video z tzv. klikacej farmy, ktorej cieľom je už podľa názvu umelé ovplyvňovanie príspevkov.

Môže to znieť desivo, ale pracovníci klikacích fariem majú za úlohu zasielať kladné hodnotenia na produkty, posielať tweety alebo jednoducho vykonávať podobnú činnosť určenú záujemcom, ktorí si klikania objednali. Muž, pravdepodobne ruského pôvodu sa dostal do jednej z miestností tzv. klikacej farmy a priniesol krátku reportáž. Výsledky vás môžu mierne fascinovať.

Náš tip
Google mení pravidlá reklamy tak, aby nebola spojená s extrémizmom

V miestnosti sedeli ľudia za dvoma počítačmi a jej súčasťou boli stovky zapojených telefónov, na ktorých prebiehali rôzne online činnosti. Tieto telefóny obsluhovali práve pracovníci klikacej farmy a snažili sa tak čo najefektívnejšie získať čo najväčší počet zdieľaní či zobrazení určitého obsahu. Podľa dostupných informácií tvorí jednu takúto farmu až 10 000 zariadení pripojených na internet.

Tieto služby sú samozrejme spoplatnené. Cenník za získané “lajky,” zdieľania či zobrazenia sa pohybuje od pár centov až po tisícky eur. Suma rastie v závislosti na počte hlasov či samotnom príspevku, ktorý má byť umelo podporený.

Náš tip
Facebook bude reklamy vkladať už aj do stredu videa. Môžu mať aj 20 sekúnd

Podľa dostupných štatistík od Indiana University môže byť až 15% Twitter účtov nepravých. Ak vám ešte ostal zbytok dôvery v nezávislé výsledky zobrazení na internete, je nutné dodať, že v súčasnosti sú tieto informácie len na úrovni špekulácií. Sme zvedaví, ako sa situácia ohľadom spomínaných centier vykryštalizuje.

Zdroj: dailymail.co.uk

15.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+