Mnoho z vás sa v internetovom prostredí pohybuje už niekoľko rokov. Za tú dobu ste si určite všimli ako veľmi dôležitá je podpora zo strany sledovateľov daného obsahu. Či už ide o zobrazovanie reklám, získavanie “lajkov,” zdieľanie príspevkov či tvorba nových príspevkov. V internetovom prostredí ste už rozhodne narazili napríklad aj na falošné účty na sociálnych sieťach, ktoré mohli naštrbiť vašu vieru vo voľnosť a otvorenosť internetového priestoru.
V dobe plnej reklám a “lajkov” sa môžeme stretnúť aj s prípadmi zmanipulovaných hlasovaní či zobrazení príspevkov. Táto činnosť je často vedená úmyselne s cieľom umelo ovplyvniť priebeh či zobrazenie obsahu. Na sociálnej sieti Twitter sa pod účtom @EnglishRussia1 objavilo video z tzv. klikacej farmy, ktorej cieľom je už podľa názvu umelé ovplyvňovanie príspevkov.
Môže to znieť desivo, ale pracovníci klikacích fariem majú za úlohu zasielať kladné hodnotenia na produkty, posielať tweety alebo jednoducho vykonávať podobnú činnosť určenú záujemcom, ktorí si klikania objednali. Muž, pravdepodobne ruského pôvodu sa dostal do jednej z miestností tzv. klikacej farmy a priniesol krátku reportáž. Výsledky vás môžu mierne fascinovať.
V miestnosti sedeli ľudia za dvoma počítačmi a jej súčasťou boli stovky zapojených telefónov, na ktorých prebiehali rôzne online činnosti. Tieto telefóny obsluhovali práve pracovníci klikacej farmy a snažili sa tak čo najefektívnejšie získať čo najväčší počet zdieľaní či zobrazení určitého obsahu. Podľa dostupných informácií tvorí jednu takúto farmu až 10 000 zariadení pripojených na internet.
Tieto služby sú samozrejme spoplatnené. Cenník za získané “lajky,” zdieľania či zobrazenia sa pohybuje od pár centov až po tisícky eur. Suma rastie v závislosti na počte hlasov či samotnom príspevku, ktorý má byť umelo podporený.
Podľa dostupných štatistík od Indiana University môže byť až 15% Twitter účtov nepravých. Ak vám ešte ostal zbytok dôvery v nezávislé výsledky zobrazení na internete, je nutné dodať, že v súčasnosti sú tieto informácie len na úrovni špekulácií. Sme zvedaví, ako sa situácia ohľadom spomínaných centier vykryštalizuje.
Zdroj: dailymail.co.uk
Nechcem spochybnovat video, ale toto sami nezda. Skuyocna farma by bola niekde vo velkej hale a nie v malom uhladenom office. Ktory navyse posobi ako obchod / internetova kaviaren. Ocakaval som nieco ako farma na bitcoiny kde su skutocne obrovske mnozstva pc na velkej ploche
naco tolko pc ked si vystacis s mobilmi?
Mozno este lepsie ako mobily, by boli nejake zariadenia ako Raspberry alebo Odroid, Banana a podobne….
ano, popripade by bolo zaujimave, rozbehat na pc viacero virtualnych masin na ktorych by bezal android
reagoval som na to, ze to prostredie okolo stojanov s mobilmi je az moc ‘uhladene’. Ak by som mal tisice zariadeni, urcite by som sa nezabaval zbytocnym zariadovanim, ale by som to svihol do velkeho skladu podobne ako ‘tazici’ bitcoinov, ktorych som spominal.
nejak luxusne to tam teda nevyzera :-)