MojAndroid

Vedci z MIT prišli v oblasti umelej inteligencie s veľkým prielomom. Podarilo sa im navrhnúť čip, ktorý funguje na báze neurónových sietí a má 10x menšiu spotrebu ako grafické jednotky v mobilných zariadeniach. Umelá inteligencia v smartfónoch tak naberá reálne kontúry. Nebude sa však volať Skynet, ale Eyeriss.

Výskum ohľadom nového projektu bol prezentovaný na konferencii International Solid State Circuits v San Franciscu. Práve tu vedci demonštrovali nízkoenergetický čip, ktorý predvádzal komplexné rozpoznávanie obrázkov. Ide vôbec o prvú neurónovú sieť, ktorá bola spustená v rámci jedného čipu. Výhodou takéhoto riešenia je predovšetkým nízka spotreba energie, ktorá umožní jej použitie v mobilných zariadeniach, ako sú smartfóny alebo tablety.

Tajomstvom stojacim za nízkou energetickou náročnosťou čipu je v tom, ako sa používa pamäť a ako komunikujú jednotlivé jadrá. Na rozdiel od bežných čipov GPU, má každé jadro Eyeriss vlastnú pamäť, takže odpadá energeticky náročná komunikácia s externou pamäťou. Navyše, všetky dáta sú komprimované a o priraďovanie úloh sa stará špeciálny obvod, ktorý zabezpečí čo najlepšie rozloženie výpočtového výkonu a minimálne mrhanie zdrojmi. Okrem toho, každé jadro vie komunikovať priamo so susediacimi jadrami, takže dáta môžu byť zdieľané lokálne a nie cez centrálnu pamäťovú jednotku.

Výskum na Eyeriss čiastočné financuje aj americký armádny výskumný ústav DARPA. Vedci vidia potenciálne využitie v mnohých aplikáciách, ako napríklad rozpoznávanie objektov, reči, tvárí a podobne. Prítomnosť čipu podobného Eyerissu by pre mobilné zariadenia teda znamenal, že väčšina výpočtov by sa robila priamo na mobilnom zariadení a nie v cloude. Odpadla by tak nutnosť posielať dáta do cloudu, čím by sa zvýšila nielen bezpečnosť, ale aj rýchlosť a odpadla by potreba internetového pripojenia. Neurónová sieť priamo v smartfóne by sa pritom nemusela učiť veci od začiatku. Natrénovanú sieť je totižto možné jednoducho exportovať a následné jednoducho importovať do iného zariadenia.

Zdroj: androidauthority

8.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+