MojAndroid

Po predošlom konflikte taxikárov v španielskej Barcelone voči vozidlám spoločnosti Uber, ktorých šoféri jazdia bez taxikárskych licencií dospel problém až na Súdny dvor EÚ. Európsky súd teraz rozhodol, jeho rozsudok určuje Uber ako taxislužbu. Bude potrebovať licenciu a Uber môže byť taktiež regulovaný.

Náš tip
Boj proti Uberu na Slovensku sa stupňuje. Padla prvá pokuta pre jeho vodiča

Uber ako taxislužba?

Rozsudok, ktoré priniesol európsky súd hovorí, že služba, ktorej účelom je „spájať prostredníctvom mobilnej aplikácie a za odmenu neprofesionálnych šoférov používajúcich vlastné vozidlá s osobami, ktoré si prajú vykonať mestské jazdy,“ musí byť legálne klasifikovaná ako prepravná služba. Súd taktiež hovorí, že členské štáty preto môžu regulovať podmienky poskytovania tejto služby.

Náš tip
Aj Uber zlepšuje mobilitu v Bratislave

Za problematickú  bola považovaná najmä služba UberPOP, ktorá nevyžaduje žiadne povolenia ani licencie. Preto Uber v európskych krajinách prešiel hlavne na službu UberX. Technicky medzi UberPOP, ktorý napríklad funguje v Českej republike a UberX na Slovensku rozdiel nie je. V niektorých európskych mestách pôsobí lacnejší UberPOP s tvrdením, že tieto jazdy negenerujú profit a cena jazdy má len pokryť náklady na pohonné látky.

K rozhodnutiu európskeho súdu sa vyjadrili zástupcovia spoločnosti Uber pre Slovensko a Českú republiku: Vo väčšine krajín EÚ už dnes fungujeme v súlade s legislatívou v oblasti prepravy, takže toto rozhodnutie nič nezmení. Milióny Európanov však stále nemôžu používať aplikácie ako je naša. Ako potvrdil náš nový generálny riaditeľ, služby ako je Uber je vhodné regulovať, a preto budeme aj naďalej pokračovať v dialógu naprieč európskymi mestami. V tomto prístupe budeme pokračovať, aby bol spoľahlivý odvoz na jedno kliknutie dostupný naozaj každému. (TREND.sk)

Má Uber problém?

Rozhodnutie súdu znamená, že spoločnosť Uber bude teraz čeliť národným reguláciám. Tieto regulácie prichádzajú až v 28 členských krajinách EÚ. Tento fakt pritlačí Uber viac jednať s miestnymi vládami, ktoré nastavujú prepravné podmienky a požiadavky na licencie. Podľa správy agentúry Reuters sa spoločnosť nemôže proti rozhodnutiu odvolať, ale môže sa obrátiť na iné súdy.

Zdroj: bbc, reuters, trend

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
21.12.2017
 • Fyi de Will

  a sme doma, stará mama.

 • =_=

  To znamená že keď chce niekto pracovať pre UBER musí prejsť tým istým ako taxikári?

 • Veď kľudne , ľudia budú chodiť autami a zvyšovať hustotu . Aspoň o pár rokov budeme vedieť kvôli komu su kolóny

  • Fyi de Will

   kvôli komu? prečítaj si článok, na ktorý som sem vložil odkaz. https://touchit.sk/uber-gigant-na-vratkych-nohach/127315

  • toreman

   ty si mi len chuj

   • Ďakujem za zbytočnú poznámku k popisu tvojho života. Isto ho využijem ,aby som sa takýmto retardovanemu správaniu vyhýbal.

    • toreman

     svoj život rieš ty chuj a nezabudni si sám sebe dať páčik ty sprostý chuj

 • Fyi de Will

  odporúčam každému si prečítať, aký je uber fajn, systém jeho podnikania. čítajte až do konca: https://touchit.sk/uber-gigant-na-vratkych-nohach/127315

  • Lubosko ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

   Som nevedel ze tu mame aj taxikarov

   • Fyi de Will

    nie som taxikár, ale snažím sa objektívne posudzovať. mám už na to vek. asi na rozdiel od teba.

+