MojAndroid

Európsky parlament dnes výraznou väčšinou hlasov schválil zrušenie roamingových poplatkov na území členských štátov Európskej únie. Súčasťou schváleného návrhu je aj zabezpečenie tzv. sieťovej neutrality, čo značí, že operátori a poskytovatelia internetového pripojenia nebudú môcť obmedzovať či blokovať niektoré internetové služby, alebo za ne účtovať zákazníkom zvýšené poplatky. Garancia internetovej neutrality prichádza v dôležitom čase, kedy je ohrozovaná na mnohých veľkých trhoch, dokonca aj v USA.

Jednotný európsky telekomunikačný trh by sa tak mal po dlhotrvajúcom úsilí viacerých zúčastnených strán konečne stať realitou. Veľkú zásluhu na tom má predovšetkým eurokomisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová, ktorá sa za vytvorenie takéhoto trhu zasadzovala už dlhší čas. Z jej iniciatívy bol vytvorený návrh telekomunikačného balíka s názvom “Prepojený kontinent“, za ktorým stála Európska komisia a schválený bol v marci tohto roku Výborom Európskeho parlamentu pre priemysel, výskum a energetiku. Balík nariadení, ktorý dnes schválil Európsky parlament,  ešte musí prerokovaný členskými štátmi v rámci pracovných skupín, očakáva sa však, že konečná dohoda o ňom bude dosiahnutá do konca roka 2014. Roamingové poplatky v EÚ by tak od decembra 2015 konečne mali byť minulosťou.

Kroesová schválenie Prepojeného kontinentu uvítala. “Toto je to, čo má byť podstatou Európskej únie – rušenie bariér takým spôsobom, aby bol život jej obyvateľov jednoduchší a menej nákladný,” uviedla eurokomisárka, ktorá od zrušenia poplatkov za roaming očakáva aj pozitívny vplyv na posilnenie ekonomiky EÚ a vyšší hospodársky rast.

Roamingové poplatky by teda už v budúcom roku mali byť preč, otázna zostáva možnosť, aby si napríklad občan SR si zakúpil paušál u rakúskeho, alebo britského operátora a používal ho na Slovensku. Mnohí operátori totiž požadujú potvrdenie o prechodnom, alebo trvalom pobyte, čo môže byť kameňom úrazu. Je možné, že Európska komisia na čele s neúnavnou Neelie Kroesovou sa pozrie aj na toto obmedzenie, ale už po samotnom zrušení roamingu bude aj tak pre Slovákov oveľa jednoduchšie takýto zahraničný paušál získať – napríklad na meno člena rodiny, či známeho, ktorý v zahraničí žije a pracuje.

Zdroj: techcrunch.com

3.4.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+