MojAndroid

V apríli 2015, teda pred vyše rokom a pol sa Európska komisia vyznala z toho, že Google a niektoré jeho služby sú predsa len tak trochu obmedzovaním slobodného európskeho trhu. A výsledkom bolo zahájenie oficiálneho obvinenia spoločnosti v dvoch bodoch. Je to skutočne tak zlé, že už zasahuje Komisia? Alebo je to proste z každej strany sa šíriaca závisť, ktorá proste dobehla úspech samotného Google?

Google vs. EK

Celý prípad sa tiahne od polovice apríla minulého roka, kedy sme sa oficiálne dozvedeli že Google zneužíva svoje dominantné postavenie dvoch sférach. Prvá je spojená s tým, že Google má „sústavne uprednostňovať svoj vlastný porovnávací produkt (Google Shopping) a to tím, že napríklad túto aplikáciu na obrazovke prehliadača aktívne zvýrazňuje, čím umelo odvádza pozornosť od porovnávacích služieb svojich konkurentov a obmedzuje slobodnú súťaž na trhu“. Komisia zároveň uvádza, že Google tým obmedzuje slobodný výber zo strany kupujúcich, pretože im zamedzuje dokonca v zobrazovaní najrelevantnejších výsledkov, ktoré o danom produkte alebo službe hľadajú. Keď sa Google snažil tvrdiť že sú tu aj iný hráči, a to napríklad Amazon alebo eBay, tak Európska Komisia to odbila tým, že Google a jeho služby predstavujú podstatnú časť tohto trhu a preto svojím konaním oslabuje svojich konkurentov alebo ich dokonca vytlačuje z trhu. To však na druhej strane odmieta Google, podľa ktorého sa všetkým konkurentom darí lepšie, ako kedykoľvek pred tým, čo sami prezentujú svojim investorom. Ako príklad uvádza firmy Axel Springer, Expedia, Yelp alebo TipAdvisor. No práve tieto spoločnosti svorne podporujú to, čo uvádza Komisia.

Google vs. EK

Google stále Komisiu nepresvedčil, že svoje postavenie nezneužíva, čo bude smerovať k postupnému finálne, na konci ktorého hrozí pokuta. Niektoré zdroje z Európske komisie sa vyjadrujú, že sa uvažuje o sume tri miliardy EUR, čo by bol zo strany Komisie rekord (doteraz najviac platil Intel v roku 2009, a to 1,06 miliardy EUR za zneužívanie svojho dominantného postavenia). Takto vysoká pokuta by však nemala byť iba za Google Shopping, ale pripojí sa k tomu aj Android.

Android je totiž tiež problém, ktorý sa rozhodla Komisia riešiť. I keď všetci vedia, že je to otvorený systém, ktorý nemá licenčné obmedzenie pri používaní. No Komisia uvádza, že ak si chce väčšina výrobcov systém zobrať a použiť vo svojich zariadeniach, Google im kladie podmienku spojenú s povinným použitím vlastných aplikácií, ktoré sa musia objaviť v rámci Androidu. A na toto už musia jednotliví výrobcovia uzatvoriť s Google licenčnú zmluvu a na jej základe exkluzívne predinštalovať služby od Google, čím poškodzujú konkurenciu, ktorá takéto postavenie nemá.

Európski vyšetrovatelia idú ešte ďalej a dokonca idú prešetrovať spoločnosť, do akej miery bráni vývoju konkurenčných verzií Androidu (Android forks). Google však tvrdí v kauze Android, že je všetko inak. Samotný systém je jednak úplne zdarma a dokonca sa v ňom okrem Google aplikácií nachádzajú predinštalované aj iné služby, ktoré majú práve Google konkurovať. A to je napríklad Facebook, Amazon alebo balík Microsoft Office. A vraj si každý výrobca hardvéru môže vybrať, akú verziu zmluvy na Android uzatvorí, dokonca má možnosť si zvoliť aj verziu úplne bez služieb Google.  No tu je otázka, koľko takých výrobcov skutočne je na trhu, ak vôbec nejakí existujú.

Google vs. EK

Ako sa celý spor ukončí nie je nateraz celkom jasné. Komisia má veľkú snahu jednak ukázať, že kontroluje všetkých, vrátane tých najväčších hráčov na trhu, ako je Google a nejaké to euro do vlastnej kasy by sa tiež hodilo. Ak to už má stáť za to, tak tri miliardy EUR sa vždy hodia a každému bude jasné, kto je tu najväčší šéf. Nerobím si však ilúzie ani o postupoch Google a jeho vzťahoch k partnerom a samotnému európskemu trhu. Keď ste najväčší a všetci potrebujú vás alebo sú nejakým spôsobom od vás závislí, prípadne potrebujú s vami spolupracovať, tak prečo to nevyužiť a nenechať si z koláča niečo aj pre seba? Navyše, Google, jeho služby a najmä jeho postavenie tu nie sú týždeň, čiže Komisii tiež trvalo dobu, pokým našla odvahu, alebo čokoľvek hľadala na to, aby oficiálne Google obvinila. Uvidíme, akú odvahu nájde pri ukladaní pokuty.

4.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+